Emanuel Šlechta

Text dotazu

Dobrý den,
mám zadáno téma seminární práce "Emanuel Šlechta" s orientací zejména na léta 1945-1948, ale bohužel k tomu nemohu sehnat žádné materiály. Chtěla bych Vás proto požádat o zaslání nějakých bližších informací, kde mohu něco o tomto politikovi najít.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel jsem nenašli žádnou zásadnější publikaci o E. Šlechtovi. Pokud byste potřebovala články a další publikace, jedná se již o vypracování rešerše, což je placená služba. Nějaké informace mohou být v jeho nekrologu, který je uveden v Rudém právu ze dne 19. 3. 1960, s. 2.

Zde jsou informace z Českého biografického slovníku 20. století. Praha 1999.:
nar. 19.12.1895 Kutná Hora - zemř. 17.3.1960 Praha, technik, národohospodář a politik. Povoláním strojní inženýr; zabýval se organizací výroby a provozu prům. podniků
1923-26 - působil v USA
od 1935 docent, od 1945 profesor ČVUT; autor řady odborných publikací
Polit. činný v nár. soc. straně, 1938-39 ve Straně národní jednoty, 1939 člen výboru Národního souručenství
1939-1945 vězněn v nacist. koncentračním táboře Buchenwaldu
1945-48 předseda nár. správy Živnobanky a člen předsednictva nár. soc. strany, kde byl exponentem vlivu KSČ.
V únoru 1948 podpořil KSČ, stal se členem ústředního akčního výboru Nár. fronty a podílel se na konstituování Čs. strany socialistické, podřízené KSČ. Od r. 1948 předseda ČSS a poslanec NS
1948-50 ministr techniky
1950-56 ministr stavebnictví
od 1956 ministr - předseda Stát. výboru pro výstavbu
V březnu 1960 spáchal spolu se svou ženou z politických důvodů sebevraždu.