elektronické knihy v Čechách

Text dotazu

Dobrý den, pracují na diplomové práci srovnání nabídky elektronických knih v českých a chorvatských knihkupectvích. Vyhledávala jsem katalogy v Brně a zatím jsem nemohla najít žádný odkaz na něco, v čem je shrnut začátek a vývoj
vydavatelství českých elektronických knih. To znamená, začátek audio knih a učebnic cizích jazyků na gramofonních deskách, audio kasetách, disketách a potom i cédéčkách, kdo a kdy je začal vydávát a v jakém oboru (krásná literatura, pohádky pro děti, učebnice jazyků...). Existuje nějaká kniha nebo práce, dostupná v Brně, ve které bych takový historický přehled mohla najít? Mohli byste mě odkázat na nějaká vydavatelství nebo mi možná napsát nějaký krátký přehled? Děkují moc a zdravím z Chorvatska!

Odpověď

Dobrý den, domníváme se, že k Vámi uvedenému tématu (vývoj elektronických knih na našem území) nebude nejspíše k dispozici shrnující článek / kniha. K tématu elektronických knih, elektronického publikování, zvukových knihy atd. nějaké články nebo kapitoly v knihách jsou, je nutné je prostudovat a vybrat relevantní části. Naše oddělení nemůže zpracovávat přehled či jiným způsobem zpracovávat podklady pro Vaši práci, toto není cílem služby Ptejte se knihovny  - více o službě na http://www.ptejteseknihovny.cz

Zdroje NK ČR jsou volně dostupné na webu - http://sigma.nkp.cz/F/, doporučujeme především článkovou bázi ANL (články od roku 1991-), kde po zadání výše uvedených hesel (samostatně) byly vyhledány i následující záznamy:

Když knihy mluví / Josef Rauvolf. --  3 il.
In: Instinkt. -- ISSN 1213-774X. -- Roč. 7, č. 20 (20080515) s. 64

Audiokniha : médium mezi literaturou a rozhlasem / Petr Pavlovský
In: Tvar. -- ISSN 0862-657X. -- Roč. 20, č. 8 (20090416), s. 10

Knihovnička jménem VIEWMaster / Připr. Petr Matoušek ; Přisp. Ivana Gorgolová. --  3 obr
In: Nové knihy 0322-922X Roč. 36, č. 36 (19960925), s. 6 36:36 19960925 Klíčová slova: knihy elektronické knihy prohlížeče informace multimediální slovníky elektronické informační databáze vývoj využití nakladatelské přístupy Česko stol. 20., léta 90.

V bázi NKC doporučujeme především vyhledávat pomocí slov z obsahu (Údaj pro vyhledávání).
Báze NKC nabízí i vyhledávání v multimediálních sbírkách NK ČR (druh
dokumentu: Zvukové záznamy, Videozáznamy), ovšem kombinací např. s rokem vydání / předmětem atd. získáte pouze přehled dokumentů a podklady pro další práci, případně analýzu. Záznamy ze všech bází NK ČR lze ukládat na PC nebo si posílat na e-mail.

Stejně jako NKČR má právo povinného výtisku i Moravská zemská knihovna v Brně - http://www.mzk.cz , takže všechny dokumenty nalezené v našich bázích by zde měly být také k dispozici.
Osobně se domnívám, že počátky zvukových dokumentů u nás jsou především spjaty s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K.E. Macana http://www.ktn.cz

Dále doporučujeme volný internet, především Google Scholar, zadáním hesla elektronické knihy byly nalezeny i následující odkazy:
ČERNÝ, Michal. ELEKTRONICKÉ PUBLIKACE V ELEKTRONICKÉM VĚKU.
http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Iuridica2/Iuridica2_05.pdf

Slezská univerzita v Opavě
Kniha 21. století (dostupné i v tištěné podobě) http://www.fpf.slu.cz/ustavy/ustav-bohemistiky-a-knihovnictvi/veda/k21/sborniky-k21/kniha-v-21-stoleti-rok-2005.pdf#page=9
str. 9. RUSNÁK, Juraj. Kniha a elektronické médiá v informačnej společnosti.