Elektrické vedení nad stavbou

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych zjistit jaká norma upravuje vedení nízkého napětí nad budovou tzn. jaká má být výška el. drátů nad hřebenem střechy a dále pak jak daleko mohou být od sebe umístněny sloupy el. napětí a která norma toto upravuje popřípadě kde by se dala tato najít.

Odpověď

Dobrý den,
zasíláme Vám vyjádření z katedry elektroenergetiky, ČVUT v Praze, FEL:

Uvedenou problematiku řeší podniková norma energetiky PNE 33 3302

„ Elektrická venkovní vedení s napětím do 1 kV AC “

(vychází z norem ČSN EN 50 423 a PNE 33 3301)

Normu PNE 33 3302 si můžete objednat na adrese:

Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.
Divize ENERGOPROJEKT PRAHA.
Ing. Jaroslav Bárta
Vyskočilova 3/741
P.O.Box 158
140 21 Praha 4
tel.: 241006 737
fax: 241006 789
e-mail: barta@egp.cz

1) Vedení nn nad stavbami (budovami) - minimální dovolená vzdálenost (tj. při zatížení námrazou,

nejvyšší provozní teplotě atd.)

U neschůdných částí budov vzdorujících ohni, jejichž sklon je větší než 15°vůči vodorovné rovině

je 0,5m pro neizolované vodiče

0,3m pro izolované vodiče a venkovní kabelové systémy

U schůdných částí budov vzdorujících ohni, jejichž sklon je menší nebo rovný 15°vůči vodorovné rovině

4m pro neizolované vodiče
3m pro izolované vodiče a venkovní kabelové systémy

U částí budov nevzdorujících ohni a instalacích citlivých na oheň

4m pro neizolované vodiče i pro izolované vodiče a venkovní kabelové systémy

2) Vzdálenost sloupů je především problematikou týkající se průhybu vodičů, jejich hmotností, pevností, nosnými prvky atd., včetně síly na ně působících při různých klimatických podmínkách (obvyklých v dané lokalitě).