ekvivalent jména Sergej

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli existuje nějaký český ekvivalent ruského jména Sergej.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Sergej je ruské jméno pocházející z latinského Sergius, což bylo římské rodové jméno. Výchozím pojmem je zřejmě slovo "servare", tedy sloužící, opatrovatelský. Ruská domácká podoba je Serjožka, Serjoža, Serž. Jméno souvisí možná s naším výrazem "střehu" a německým "Sorge", starost.

Svátek má Sergej 7. října.

zdroj : BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5.

Zmínku o českém evivalentu tohoto jména jsme v naši zdrojích nenalezli.

Doporučujeme Vám proto obrátit se pro další informace na Jazykovou poradnu UJC Akademie věd, viz http://www.ujc.cas.cz .