Ekvivalent jména Nathan

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mne ekvivalent dříve poměrně častého židovského jména Nathan. Podobně
jako užívaný ekvivalent jména Ignatz byl Hynek.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Natan, Nathan pochází z hebrejštiny ("náthan") a znamená "on (Bůh) dal; ním (Bohem) daný".

Toto jméno nemá přímý český ekvivalent, v mnoha jazycích existují však jména s podobným významem, např. Teodor (z řeckého "théodoros" - "Bohem darovaný"), Deodat (z latinského "Deo datus"). Stejný význam mají i slovanská jména Bohdan a Božidar - ta ovšem vznikla z překladu jména Teodor.

Zdroj:

Knappova, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006