Ekoturistika a ekoagroturistika

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, mohli byste mi zaslat význam slov ekoturistika a ekoagroturistika? Mockrát děkuji

Odpověď

Ekoturistika:
Program Organizace spojených národů pro životní prostředí, který v současnosti zastřešuje základní pravidla ekoturistiky, ji definuje jako formu udržitelné turistiky, která aktivně přispívá k ochraně přírodního a kulturního dědictví; v plánování, rozvoji a provozu zahrnuje místní a domorodé komunity, přispívá k jejich prosperitě, návštěvníkovi vysvětluje význam přírodního a kulturního bohatství; je vhodná pro nezávislé cestovatele stejně jako pro organizované zájezdy malých skupin. Společnost pro ekoturistiku naopak svoji definici shrnuje do jediné věty: "[O]dpovědné cestování do přírodních oblastí, které chrání životní prostředí a zlepšuje prosperitu místních lidí."

Ekoagroturistika je agroturistika provozovaná na certifikované ekologické farmě. Ekol. farma nepoužívá při výrobě rostlin a chovu zvířat žádné syntetické přípravky ani hnojiva, zvířata jsou chována přirozeným působem.
Produkty ekologického zemědělství podléhají přísné kontrole a smějí používat ochrannou značku BIO.
Pramen: internetové stránky : zadaný termín eko a ekoagroturistika

Následující články (vybrané z databáze ANL, viz:
http://sigma.nkp.cz/F/)se zabývají některými aspekty prakticky prováděné ekoturistiky:

Mirovský, Ondřej
Ekoturismus - žhavé téma dneška / Ondřej Mirovský. -- il..
-- Rubrika: Téma -- 1 fot.
In: Sedmá generace. -- Brno. -- ISSN 1212-0499. -- Roč. 12, č.
7-8(2003), s. 16-18

Červinka, Jiří
Je ekoturistika prázdným pojmem? / Jiří Červinka. -- il.
In: Nika. -- ISSN 0862-514X. -- Roč. 25, č. 1 (2005), s. 35-36
* ekoturistika -- ekologické aspekty

Hrubý, Zdeněk
Jsme jen hosty, nic víc : rozhovor se Zdeňkem Hrubým / Zdeněk Hrubý ;
[připravila] Dagmar Smolíková. -- 2 il.. --
Rubrika: Téma -- 2 fot.
In: Sedmá generace. -- Brno. -- ISSN 1212-0499. -- Roč. 12, č.
7-8(2003), s. 24-27
* Hrubý, Zdeněk, cestovatel, průvodce turistů * rozhovory

Vitvarová-Vránková, Karolína
Není to zelené a není to levné : ekoturistika je nejrychleji rostoucí část
cestovního ruchu / Karolína Vitvarová-
Vránková. -- il.
In: Týden. -- Praha : Mediacop. -- ISSN 1210-9940. -- Roč. 12, č. 34 (20050822),
s. 74-76

Petrželka, Alexandr
Nesnadné cesty ekoturistiky / Alexandr Petrželka. -- 5 il.
In: Lidé a země. -- ISSN 0024-2896. -- Roč. 52, č. 9 (2003), s. 32-35
* ekoturistika -- stol. 20./21. * ekologie

Ledvina, Petr, 1973-
Za odpovědným cestováním / Petr Ledvina. -- 1 il.. -- Rubrika: Téma --
1 obr.
In: Sedmá generace. -- ISSN 1212-0499. -- Roč. 14, č. 2(2005), s. 5-8
* ekoturistika