Efekt Zeirgarnikovej

Text dotazu

Výskumy na danú tému, knihy, odborné články.

Odpověď

Dobrý den,

knihy, které by pojednávaly výhradně o práci psycholožky B. Zeigarnikové, u nás nejsou, resp. nedohledali jsme je v našem online katalogu Národní knihovny ČR ani v Souborném katalogu ČR (oba volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Stručné informace o ní či tzv. efektu Zeigarnikové, najdete v psychologických slovnících, např.:

* NAKONEČNÝ, Milan. Lexikon psychologie. 1. vyd. Praha: Vodnář, 1995. 397 s. ISBN 80-85255-74-X.

* NAKONEČNÝ, Milan. Encyklopedie obecné psychologie. 2., rozš. vyd., v Academii vyd. 1. Praha: Academia, 1997. 437 s. ISBN 80-200-0625-7.

* HARTL, Pavel a HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Vyd. 1. Praha: Portál, 2000. 774 s. ISBN 80-7178-303-X.

Jedná se však skutečně o krátká hesla na několik málo řádků.

Podrobněji by se tomuto psychologickému jevu mohl věnovat článek:

* ŽIDKOVÁ, Zdeňka. Efekt Zeigarnikové neboli ukončujte své záležitosti. Regena, 2010, 20(4), s. [3]. ISSN 1212-2289.

Ten je ale bohužel jediným, který jsme našli v článkové databázi ANL (články v českých novinách, časopisech a sbornících, 1991-současnost).

Dále je možné vyhledat zmínky o Zeigarnikové a její práci v publikacích zabývajících se motivací (právě pod heslem "motivace" je nejčastěji zmiňována). Bohužel není v silách ani náplni služby Ptejte se knihovny takto knihy fyzicky procházet.

Doporučili bychom Vám tak vyhledávat záznamy především v zahraničních zdrojích, konkrétně v licencovaných online databázích, které Vám umožni dohledat články z odborných periodik - právě v nich asi naleznete nejvíce informací. Namátkou uvádíme některé z takto dohledaných článků, předpokládáme, že některé z nich by se mohly týkat výzkumů, které využívaly právě tento efekt:

* ALEVRIADOU, A. Linking Cognition and Motivation in Adolescents with ID: The Zeigarnik Effect Paradigm. : Relaţia dintre cogniţ ie şi motivaţ ie la adolescenţii cu deficienţe intelectuale: paradigma efectului Zeigarnik. Petroleum - Gas University of Ploiesti Bulletin, Educational Sciences Series. 62, 2, 126-131, Dec. 2010. ISSN: 18416586.

* LANDRUM, RE. Sensitivity of implicit memory to input processing and the Zeigarnik effect. Journal of General Psychology. 120, 2, 91, Apr. 1993. ISSN: 00221309.

* TAPP, JL. Kurt Lewin Memorial Address: B. V. Zeigarnik. Journal of Social Issues. 40, 2, 177-179, 1984. ISSN: 00224537.

* LAVALLEE, D. The Zeigarnik effect. Psychologist. 25, 1, 28, Jan. 2012. ISSN: 09528229.

* HORNSTEIN, HA; et al. EFFECTS OF SENTIMENT AND COMPLETION OF A HELPING ACT ON OBSERVER HELPING: A CASE FOR SOCIALLY MEDIATED ZEIGARNIK EFFECTS. Journal of Personality & Social Psychology. 17, 1, 107-112, Jan. 1971. ISSN: 00223514.

Seznam licencovaných online databází, které NK ČR předplácí pro své uživatele, naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Pokud jste studentkou vysoké školy, zeptejte se v místní knihovně na možnost přístupu k těmto zdrojům. Trochu se obáváme, že právě tyto články ze zahraničních periodik pro Vás budou nejobsáhlejším a možná i jediným zdrojem informací.

Dále můžete také využít služeb knihovny Psychologického ústavu AV ČR, viz http://www.psu.cas.cz/library/, třeba by Vás nasměrovali na další zdroje informací.

Pomoci Vám samozřejmě mohou také klasické internetové vyhledávače typu Google, je však potřeba dbát na důvěryhodnost informací. Některé z nalezených stránek:

* http://psyhistorik.livejournal.com/16254.html

* https://en.wikipedia.org/wiki/Bluma_Zeigarnik

* http://mladypodnikatel.cz/efekt-zeigarnikove-nastartovani-produktivity-t7098