editio stereotypa

Text dotazu

Co přesně znamená výraz "editio stereotypa", který se objevuje ve vydaní děl řeckých a římských klasických autorů.

Odpověď

Dobrý den,
Váš dotaz jsme konzultovali s Odd. rukopisů a starých tisků NK ČR, odpověď kolegů je následující:

"Jedná se o stereotypní vydání, pořízené z tiskové formy, jenž byla vyrobena technologií stereotypie. Tato tisková forma zachovává vzhled a tvar původní předlohy. Jednoduše řečeno, jedná se o přetisk starší publikace, který je vzhledově stejný jako přetiskovaná (stereotypovaná) kniha. Viz P.Voit, Encyklopedie knihy, str. 843-844 heslo "Stereotypie", a str. 1007 heslo "vydání stereotypní".