důsledky nezaměstnanosti

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o doporučení literatury a portálů pro semestrální práci na téma příčiny a důsledky nezaměstnanosti.

Odpověď

Dobrý den,

dokumenty k Vaší seminární práci můžete nalézt v Souborném katalogu ČR, který je volně k dispozici na adrese http://aleph.nkp.cz/F (báze SKC). Zde naleznete knihy ve fondech českých knihoven. Zajímavá by pro Vás také mohla být báze ANL na téže adrese, kde lze dohledat výběrové články z českých časopisů vydaných od r. 1991. Uvedené dokumenty či webové stránky jsou ukázkou titulů, které můžete použít. Nejedná se o soupis všech vyhledaných dokumentů, neboť to by se již jednalo o placenou rešeršní službu.

Níže Vám příkladem uvádíme některé z knih dohledaných v Souborném katalogu ČR po zadání klíčových slov nezaměstnanost, příčiny, důvody, důsledky apod. Titulů k tématu nezaměstnanosti je velké množství, doporučujeme Vám projít publikace a případě vyhledat další, v nichž budou obsaženy přesně ty informace, které potřebujete.

* KNOLL, Oto. Druhy nezaměstnanosti a příčiny jejich vzniku. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 1993. 17 s.

* MIKŠÍK, Oldřich. Psychologické souvislosti, zdroje a důsledky nezaměstnanosti. Praha: Fakulta sociálních věd UK, 2006. 28 s. Edice pracovních sešitů PSSS. Psychologická řada; 2006 / 009. Edice pracovních sešitů PSSS. Sociologická řada; 2006 / 009. Pražské sociálně vědní studie; Pražské sociálně vědní studie. Pražské sociálně vědní studie = Prague social science studies. Psychologická řada, PSY-009.

* HORA, Ondřej. Strategie dlouhodobě nezaměstnaných: vstupní analýza problému: (původní, rozšířená verze). 1. vyd. Praha: VÚPSV, výzkumné centrum Brno, 2008. 384, 9 s. ISBN 978-80-7416-004-2.

* HORA, Ondřej. Strategie dlouhodobě nezaměstnaných: (souhrnná zpráva z výzkumu). 1. vyd. Praha: VÚPSV, 2008. 154, 8 s. ISBN 978-80-87007-98-3.

Záznamy článků z báze ANL:

* KOHOUT, Pavel. Skutečná příčina nezaměstnanosti: sociální stát. Hospodářské noviny, 2006, 50(83), s. 9. ISSN 0862-9587.

* ČTVRTEČKOVÁ, Adéla. Čtvrtina učňů bez práce, stát slibuje nápravu: Hlavní příčinou nezaměstnanosti je nízká kvalifikace, získat lepší vzdělání bránila dříve vláda, dnes kraje a školy. Hospodářské noviny, 2004, 48(48), s. 3. ISSN 0862-9587.

* ŘÍMAN, Martin. Co je příčinou nezaměstnanosti. Hospodářské noviny, 2003, 47(33), s. 9. ISSN 0862-9587.

* TVRDOŇ, Michal. Dlouhodobá nezaměstnanost v České republice a její možné důsledky. Ekonomická revue: odborný časopis Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, 2008, 11(1), s. 53-63. ISSN 1212-3951.

Zajímavé by pro Vás také mohly být následující webové stránky, které se věnují problematice nezaměstnanosti. U internetových zdrojů obecně je však třeba dát si pozor na jejich důvěryhodnost a pravdivost uváděných informací. Příkladem některé uvádíme:

* http://www.ius-wiki.eu/tnh/pfuk/tnh/zkouska/otazka-59 - článek z Wikipedie

* https://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/12321/ma%C5%A1kov%C3%A1_2010_bp.pdf?sequence=1 - bakalářská práce Univerzity T. Bati ve Zlíně

* https://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/14895/%C5%A1palekov%C3%A1_2011_bp.pdf?sequence=1 - bakalářská práce Univerzity T. Bati ve Zlíně

* http://finexpert.e15.cz/dlouhodoba-nezamestnanost-a-jeji-dopady - článek