důkaz o existenci duše

Text dotazu

Co je pravdy na tom, že vědci našli důkaz o existenci duše?
S pozdravem a poděkováním.

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně narážíte na tézi Stuarta Hameroffa a Rogera Penroseho, která vychází z kvantové teorie. Fyzik Penrose spolu s anesteziologem Hameroffem vypracovali teorii tzv. kvantového vědomí. Jejich koncepce předpokládá, že vědomí se nachází v mozkových buňkách – ve strukturách zvaných mikrotubulami. Oproti populárním v druhé polovině 20. století komputačním teoriím myšlení Penrose a Hameroff dospěli k názoru, že lidská mysl nefunguje jako počítač. Děje se tak kvůli samovolným kolapsům vlnové funkce kvantových stavů, tedy objektivní redukci vlnové funkce v tubulinech -  proteinech, z nichž se skládají mikrotubuly. Tyto kvantové procesy by podle autorů hypotézy měly být organizovány, mezi jednotlivými mikrotubuly prostřednictvím proteinů MAP (Microtubule-Associated Proteins). Zmíněnému jevu říkají autoři teorie „orchestrovaná objektivní redukce“ (Orchestrated objective reduction, Orch-OR). Významnou součástí této kvantové teorie mysli je také představa, že k objektivní redukci vlnové funkce nedochází náhodně ani podle nějakého algoritmu. Namísto toho ji má ovlivňovat informace vetknutá na Plackově škále přímo do přediva časoprostoru. Ve chvíli kdy je člověk na pokraji smrti, mikrotubuly dle obou vědců ztrácejí kvantový stav, informace v nich ovšem nejsou zničeny, nýbrž se rozptylují v časoprostoru. Přetrvávají tedy i po smrti jedince a tímto zjevně vzniklo poněkud zjednodušené čtení teorie Hameroffa a Penroseho jako „důkazu o existenci nesmrtelné duše“. Ve skutečnosti pochopitelně i tato teorie čelí mnoha námitkám odborníků. Jednou z často opakovaných námitek vůči kvantové mysli Penroseho a Hameroffa vždy bylo, že mozek je příliš horký, vlhký a hlučný na to, aby v něm mohly fungovat křehké kvantové procesy. V poslední době se ale objevily doklady o kvantových jevech při rostlinné fotosyntéze či navigaci ptáků. Objevily se rovněž domněnky, že megahertzové kvantové vibrace mikrotubulů velmi úzce souvisejí s mozkovými rytmy EEG a také studie Rodericka Eckenhoffa z Pennsylvánské univerzity, podle které anestézie funguje právě prostřednictvím mikrotubulů mozkových neuronů.

Zdroje:

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=7442&id_c=126292

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mind

http://www.nature.com/ncomms/journal/v2/n4/full/ncomms1263.html