Duha

Text dotazu

dobrý den, jak vzniká duha?

Odpověď

Dobrý den,

v rámci volné encyklopedie Wikipedia je zpracováno heslo "Duha", včetně doprovodných obrázků a odkazu na použitou literaturu - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Duha

V částu nazvané Podstata vzniku je uvedeno:

Rozklad, lom a jeden vnitřní odraz paprsku světla v kapce vody vedoucí ke vzniku duhy. Za deště nebo mlhy prochází světlo každou jednotlivou kapkou.

Protože má voda větší index lomu než vzduch, světlo se v ní láme. Index lomu je různý pro různé vlnové délky světla a povrch kapky má tvar koule. Světlo se tedy rozkládá na jednotlivé barevné složky, které se odrážejí na vnitřní stěně a opouštějí pod různými úhly kapku. Kapky, které jsou ve stejné úhlové vzdálenosti od zdroje světla (Slunce) či Měsíce se pak jeví, jako by měly stejnou barvu. Proto má duha tvar kruhu, případně jeho části.

Doporučujeme Vám přečíst si celý článek, případně využít i nabízenou literaturu, především:

BEDNÁŘ, Jan. Pozoruhodné jevy v atmosféře: Atmosférická optika, akustika a elektřina. 1. vyd. Praha: Academia, 1989. 236 s. ISBN 80-200-0054-2.

Podkapitola Vnitřní odrazy na vodních kapkách, vznik duh, s. 155-162.