"družstvo", "konsorcium", co-operative"

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mne původ slova "družstvo" (z oboru družstevnictví). Ve starých slovnících se pro družstvo používal také pojem "konsorcium", v anglickém jazyce se používá pojem "co-operative" a podobně je tak i v jiných jazycích. Zajímal by mne původ slova alespoň jednoho z uvedených možností (družstvo/konsorcium/co-operative). Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den, původ slova družstvo jsme bohužel v nám dostupných pramenech nenalezli. Můžete ještě kontaktovat Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/), kde by Vám snad mohli poradit.

Původ slova konsorcium:
konsorcium - sdružení. Z latinského "consortium" = spoluúčast, od "consors" (genitiv sortis) = společník (v majetku), složený výraz z con- a sors, genitiv sortis - díl. con- viz kom- : předpona z latinského com- >> componere = skládat. Koncové -m se drží před b, p, m, jinak přechází v -n [conferre = snášet, konkursus = konkurs aj.] nebo se spodobuje a splyne s následující souhláskou [kolaborant z collaborans - con-l; koreferent z correferens - con-r; konexe z connexio] nebo konečně mizí [koalice, koedukace atd.].

Zdroj:
Holub, Josef; Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1978. ISBN 80-04-23715-0.

Původ slova co-operative:
cooperative - adj., 1603 in Holland´s translation of Plutarch´s Moralia (první výskyt). Borrowed possibly through French coopératif (feminine coopérative) and directly from Late Latin cooperātīvus = collaborating, from cooperātus - past participle of cooperārī (noun in 1829, member of cooperative society, in Southey´s letters, from the adj.)

Zdroje:
The Barnhart Dictionary of Etymology / Edit. Robert K. Barnhart. -- New York : H. W. Wilson, 1988. -- xxvii, 1283 s. ISBN 0-8242-0745-9.
The Barnhart concise dictionary of etymology / edited by Robert K. Barnhart. -- lst ed.. -- New York : HarperCollins, c1995. -- xxi, 916 s. ; 23 cm. ISBN 0-06-270084-7.

co-operate - intransitive verb, from Late Latin cooperātus, past participle of cooperārī "to work together with", from co- and Latin operārī "to work, labor". Derivatives: co-operation, co-operative (adj. and noun), co-operatively (adv.), cooperativeness (noun).

Zdroj:
A comprehensive etymological dictionary of the English language : dealing with the origin of words and their sense development thus illustrating the history of civilization and culture / Ernest Klein. -- Repr. -- Amsterdam : Elsevier, 1971. -- 18, 833 s. ; 30 cm. ISBN 0-444-40930-0.