Druhy majetku, vlastnictví

Text dotazu

Jaké jsou základní druhy majetky a druhy či formy vlastnictví?

Odpověď

Majetek je forma duševního a neby fyzického statku vlastněný určitou konkrétní osobou a nebo firmou, se kterým může skutečný majitel volně nakládat. Mezi majetek se řadí jak fyzické předměty, jako jsou výrobní stroje, automobily, či vlastněné prostory, ale také peníze a technologické postupy, či jiné vlastní myšlenky (tzv. know-how).

Majetek je souhrn  veškerých statků, se kterými daná osoba/firma smí nakládat a se kterými potenciálně ručí za své závazky.

                                                                                                (čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Majetek lze dělit na movitý (hmotný, oběžný) = např. zásoby, pohledávky, cenné papíry...

                               a nemovitý (nehmotný;  neoběžný) = budovy, ostatní stavby, pozemky, stroje a zařízení,...

dále pak v obou kategoriích na majetek krátkodobý a dlouhodobý.

Informace o vlastnictví a jeho formách najdete v článku Vlastnictví a jeho nabývání na této internetové adrese:

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/nabyvani-vlastnictvi/vlastnictvi-a-jeho-nabyvani/1000827/7106/

Literatura:

Ekonomický slovník. Praha, C. H. Beck 2003.

Drozen, F.: Oceňování majetku. Praha, Vysoká škola ekonomická 1997.

Holub, M.: Občan a vlastnictví v českém právním řádu. Praktická příručka. Praha, Linde 2002.