Druhé křestní jméno - NEIRA

Text dotazu

Prosímo zjištění, zda je v ČR povoleno křestní jméno Neira (židovské). Našla jsem např. jména: Ivana Neira Honzáková, Neira Jones, Bc. Neira Imširagič. Ráda bych si jej nechala zapsat do svého rodného listu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v některých požadavcích na připsání druhého jména se občas objevují představy o jakési další funkci druhého jména, která by měla vyjadřovat např. i různé okolnosti života žadatele. Pokud nejde o základní, spisovnou podobu jména, nelze realizaci takových požadavků doporučit, tj. ani vymýšlení "nových", nedoložených jmen. Je možné, že Neira je židovské jméno, bohužel v našich zdrojích jsme ho nenašli. Našli jsme tento tvar pouze na internetu, viz níže, ale informace nemáme jak ověřit.

Neira, variantně Neiry – patrně odvozeniny z řeckého j. Nereida (j. mořské nymfy zasvěcené bohu Nereovi). – Angl., špan. Nereida.

Podobný tvar jména je Nerea - německé a francouzské jméno, ženská podoba ke jménu Nereus, což byl v řecké mytologii bůh hromu. - V baskičtině se jméno Nerea vykládá jako "moje". - Angl. Nereida, novořecky Nereis.

Další též podobné jméno Naira - anglické jméno indiánského (domorodého) původu, vykládá se jako "ta, která má velké oči".
Čerpáno z: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje na 14 000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace o jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2010.

Církevní kalendář uváděl jméno Nereus, ale nyní se již u nás nepoužívá a jeho vysvětlení je problematické.
Zdroj: RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003.

Jména, která nejsou u nás zcela běžná, povoluje soudní znalkyně doktorka Miloslava Knappová . V zásadě doporučuje ta jména, která můžete doložit, že jsou v nějakém kalendáři.

Kontaktní údaje:
Ověřeno z portálu MSP: 13.12.2013
PhDr. Miloslava Knappová, CSc.
Kubánské náměstí 1322/17
10000 Praha 10-Vršovice
IČ: 71488600
výpis z OR, ŽR
+420 603 329 498
+420 271 733 481
mknappova@seznam.cz
Jazykověda
ověřování podob jmen a příjmení z hlediska zákonných ustanovení usměrňujících jejich zápis do osobních dokladů