dračí lodě

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jaký je původ dračích lodí? Vím, že se používaly před 2000 lety v Číně. Ráda bych ale věděla, k čemu lodě sloužily a proč jsou tak zdobené? A jestli v minulosti je nějaký záznam o tom, proč se v dnešní době na dračích lodí závodí.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

závody dračích lodí skutečně vychází z čínských tradic starých více než dva tisíce let a dnes v nich soupeří elitní posádky z celého světa. Podle legendy jsou závody spojeny s tragickou smrtí básníka a neúplatného státníka Čchu Jüana (340-278 př. n.l.), který byl ponižujícím způsobem zbaven úřadu a vypovězen ze země. Po letech v exilu se k němu donesla zpráva, že jeho město bylo dobyto a srovnáno se zemí  a tím byly zmařeny jeho naděje na návrat. Napsal tehdy svoji poslední báseň, naplnil si dlouhé rukávy širokého šatu kameny a utopil se v řece Mi-luo. Jiná verze říká, že spáchal sebevraždu na protest proti zkorumpované vládnoucí vrstvě.

Vesničané, kteří mu spěchali na pomoc, připluli pozdě. Zůstali však v loďkách a bubnováním a plácáním pádly odháněli od jeho těla ryby a zlé duchy. Na první výročí jeho smrti místní lidé obětovali koláčky z lepkavé rýže balené do bambusových listů jeho duchu v řece a hlídkovali na lodích po řece, aby odehnali zlé duchy. Závody připomínají jejich neúspěšný pokus o záchranu.

Dodnes jsou tyto závady nejen na řece Mi-luo, ale také na dalších v Číně, Japonsku či JV Asii, jedním z nejokázalejších lidových svátků. Závody se odehrávají pátého dne pátého měsíce lunárního kalendáře. Lodě jsou dlouhé a úzké a pojmou údajně až stovku závodníků.

Dračí lodě, jak je známe my v našich podmínkách, jsou určeny pro cca 10-20 závodníků. Celá loď má podobu draka - hlava, dlouhá úzká loď a záď ve tvaru dračího ocasu a ve stejné barvě jako hlava. Ozdoba ve tvaru dračí hlavy se kdysi vyřezávala ze stejného dřeva jako trup lodě, nyní je často také z laminátu. Drak je mytické zvíře čínského zvěrokruhu, které vládne řekám, mořím a dešti (takto ho také v Číně uctívali).  Oslavou dračího ducha - vládce vody - tak závodníci přivolávají déšť, aby pole byla zaplavena. Podle tradice by měl mít drak vousy jako sumec.

Zajímavé informace naleznete také na internetových stránkách našich klubů dračích lodí, např. http://www.praguedragons.cz/cs/content/draci-lode a http://www.dragonboat.cz/historie/.

Použité zdroje

STUBBS, Ray. Kniha sportů: sporty, pravidla, taktiky, techniky. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2009. 448 s. ISBN 978-80-242-2558-6.

LINDQVIST, Cecilia. Říše čínských znaků. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 427 s. ISBN 978-80-7422-054-8.