Doupovské hory

Text dotazu

Dobrý den, zpracovávám bakalářskou práci a zajímalo by mne, zda existuje nějaká moderní literatura, která se zabývá studiem Doupovských hor z hlediska geomorfologie, geografie a současného využití (tj.vojenský újezd). Mohli byste mě prosím odkázat na nějakou knihu či ústav? Velice děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,
k Vašemu tématu Doupovských hor (geografie, využití, apod.) Vám doporučujeme využít následující zdroje pro dohledání publikací:
* online Souborný katalog ČR (SKC ČR), dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/
* online katalog NK ČR (NKC), dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/
* Jednotná informační brána (JIB), dostupná na adrese www.jib.cz - zde Vám doporučujeme využít v části "profi hledání" kategorii "geografie, geologie" - obsahuje taktéž licencované online zdroje, ke kterým mají přístup uživatelé registrovaní v NK ČR a Univerzitě Karlově. Pokud nepatříte ani k jedné z těchto institucí, určitě se zeptejte v knihovně vaší vysoké školy, k jakým licencovaným online zdrojům má přístup. Jistě se bude jednat o zdroje relevantní studovanému oboru.
V této kategorii také naleznete zapojený zdroj "Geografická bibliografie ČR online", kterou můžete prohledávat i samostatně na adrese http://www.geobibline.cz/cs. Tuto bibliografii Vám vřele doporučujeme využít jako vysoce relevantní zdroj.

Využít můžete také službu Zeptejte se geologa  (http://www.geology.cz/extranet/popularizace/zeptejte), která je obdobná jako Ptejte se knihovny.

Z bází dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F/  Vám doporučujeme následující publikace:
* Chlupáč, Ivo et al. Geologická minulost České republiky. Vyd. 2., opr. Praha: Academia, 2011. 436 s., xvi s. obr. příl. Neživá příroda. ISBN 978-80-200-1961-5.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201107/contents/nkc20112162385_1.pdf

* Petříček, Václav, ed. a Kuchařová, Petra, ed. Ochrana přírody a krajiny ve vojenských újezdech: sborník z konference, Libavá 3.-4. května 2006. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2007. 384 s. ISBN 978-80-87051-11-5.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200803/contents/nkc20071747213_1.pdf

* Brief information on the Czech Republic, its armed forces and military reservation training facilities. Prague: Ministry of Defense of the Czech Republic - Military and Service Agency, 2006. 111 s. ISBN 80-7278-302-5.
Klíčová slova: armed forces -- Czechia * military training camps -- Czechia * military regions -- Czechia * Doupovské hory
pozn.: v českém vydání: Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu. Praha: Ministerstvo obrany ČR - Agentura vojenských informací a služeb, 2006. 111 s. ISBN 80-7278-301-7.

Knihu, která by se zabývala výhradně geografií Doupovských hor jsme bohužel v Souborném katalogu ČR nenašli. Nejnovější publikace se týkají zaniklých obcí, příkladem:
* Binterová, Zdeňka. Zaniklé obce Doupovska od A do Ž. Chomutov: Oblastní muzeum, 2005. 95 s. ISBN 80-239-6124-1.

Je tak možné vybrat si spíše knihy pojednávající o geografii České republiky obecně a v těchto knihách si vybrat ty kapitoly, které by Vás zajímaly. Tento postup by se mohl týkat následujících knih:
* Řehořová, Pavla. Geografie České republiky. Vyd. 1. V Liberci: Technická univerzita, 2010. 190 s. ISBN 978-80-7372-633-1.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201011/contents/nkc20102130515_1.pdf

* Bína, Jan a Demek, Jaromír. Z nížin do hor: geomorfologické jednotky České republiky. Vyd. 1. Praha: Academia, 2012. 343 s. Průvodce. ISBN 978-80-200-2026-0.
klíčová slova: geomorfologie -- Česko

* Cháb, Jan et al. Stručná geologie základu Českého masivu a jeho karbonského a permského pokryvu. Vyd. 1. Praha: Česká geologická služba, 2008. 283 s. ISBN 978-80-7075-703-1.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200807/contents/nkc20081796122_1.pdf

Dále můžete při výběru publikací vycházet z faktu, že Doupovské hory se nachází v jižní části Krušnohorské soustavy, tedy informace byste mohla nalézt také v knihách primárně zaměřených na Krušné hory, např.:
* Geografický přehled. 1. vyd. Dresden: Sandstein, 2007. 320 s. Přírodou východního Krušnohoří. Sv. 2. ISBN 978-3-940319-20-3.
Klíčová slova:  příroda * Krušné hory * geografie * krajina * geologie * dějiny * biotopy * ekologie * lesy * flóra * fauna * nerostné bohatství * Krušnohoří

* Balej, Martin a kol. Východní Krušnohoří - geografické hodnocení periferní oblasti. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2004. 269 s. Acta Universitatis Purkynianae; 96. Studia geographica; 5. ISBN 80-7044-558-0.
Klíčová slova: regionální geografie -- Česko * Krušné hory-oblast (Česko a Německo)

Dále můžete využít článkové zdroje, pro české články bázi ANL (dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F), příkladem uvádíme:
* Novotný, Miroslav, Skácelová, Zuzana a Mlčoch, Bedřich. Crustal structures beneath the Saxonian Granulite Massif, the České středohoří and the Doupovské hory Mts. based on the depth-recursive tomography. Journal of Geosciences, 2010, 55(3), s. 187-199. Journal of Geosciences, 2010, 55(3), s. 187-199. ISSN 1803-1943.

* Brož, Milan a Málek, Jiří. Doupovské hory - refrakční profily 30.06.2008. Sborník vědeckých prací Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Řada stavební, 2009, 9(2), s. 13-24. ISSN 1213-1962.

* Hradecký, Petr. Geologická stavba a pseudokrasové jevy v Doupovských horách = The Geological Structure and Pseudokarst features in the Doupovské hory Mts. Český kras, 1998, 24, s. 77-79.