Dotaz na správnost jména

Text dotazu

Dobrý den,
v různých pramenech se píše jméno olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku
v několika variantách. Která z nich je ta správná?
1. Bruno ze Schauenburku
2. Bruno ze Schaumburka
3. Bruno ze Šauenburku

Odpověď

Dobrý den,

v odborné literatuře jsou používány obě varianty tohoto jména, tedy "ze Schauenburgu" i "ze Schaumburgu". Jedná se o dvě varianty téhož místního názvu.

Předpokládáme, že obě varianty názvu vznikly v době, kdy zápis místních i osobních jmen nebyl ještě zcela ustálen a docházelo k jejich časté modifikaci.

S posledním uvedeným přídomkem jsme se v odborné literatuře nesetkali.

Pravděpodobně se jedná o počeštěný výraz.

Pokud tedy budete jméno Bruna ze Schauenburgu (Schaumburgu) používat v psaném textu, neuděláte chybu, když použijete jednu z variant, tedy "ze Schauenburgu" či "ze Schaumburgu". Je ovšem třeba zápis tohoto jména sjednotit v celém textu.

Použitá literatura:

* Osobnosti moravských dějin. 1. 1. vyd. Brno : Matice moravská, 2006. ISBN 80-86488-38-1.

* BARTOŠ, Josef. Osobnosti českých dějin. Olomouc : Alda, 1995. ISBN 80-85600-39-0.

* MYSLIVEČEK, Milan. Velký erbovník : encyklopedie rodů a erbů v zemích Koruny české. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2005-2006.

* MEDEK, Václav. Dějiny olomoucké arcidiecéze : Osudy moravské církve do konce 14. věku. 1. díl. 1. vyd. Praha : Ústřední církevní nakladatelství, 1971.

* Sága moravských Přemyslovců : život na Moravě od XI. do počátku XIV. století : sborník a katalog výstavy pořádané Vlastivědným muzeem v Olomouci a Muzeem města Brna k 700. výročí tragické smrti Václava III., posledního českého krále z dynastie Přemyslovců : Olomouc, Přemyslovský palác 20. dubna až 6. srpna 2006 : Brno, hrad Špilberk 14. září 2006 až 21. ledna 2007. 1. vyd. Olomouc : Vlastivědné muzeum v Olomouci ; Brno : Muzeum města Brna, 2006. ISBN 80-85037-42-4.