dotaz na sociální komunikaci ve vyšším věku

Text dotazu

Prosím o definici sociální komunikace a prostředky
této komunikace ve vyšším věku. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Velký sociologický slovník definuje sociální komunikaci takto:

"komunikace sociální - proces, v jehož rámci se sdělují či vyměňují informace a který je zároveň brán jako typ sociální interakce (proces ovlivňování). Propojení těchto dvou aspektů, ale i dalších - např. chápání komunikace jako práce se znakem a kódem - a vědomí jejich soc. kult. dějinné , ale i biol. podmíněnosti vedlo k postupnému ustavování pojetí sociální komunikace jako svébytného vědního oboru, který se zabývá různými typy a způsoby komunikování ve společnosti (viz též teorie komunikace). Snaha klasifikovat komunikační akty vedla k hledání koncepcí sociální komunikace.

Nejrozšířenější je vymezení rovin komunikace podle povahy vztahu mezi účastníky (uvažuje se o interpersonální a masové komunikaci) a typů komunikace podle prostředků, které se při komunikování aktivují (verbální a neverbální komunikace), nebo podle účelu komunikace (např. pervazivní aj.)."

(Velký sociologický slovník. sv. 1: A-O. 1. vyd. Praha : Karolinum, 1996. s. 510.) Výše uvedené heslo poté dále upřesňuje jednotlivé typy sociální komunikace podle povahy vztahu mezi účastníky komunikace.

Kapitolu, která se přímo věnuje komunikaci se starší osobou a uvádí prostředky komunikace s takovouto osobou, můžete nalézt v knize:

* KLENOVÁ, Dana. Motivační prvky při práci se seniory. 1. vyd. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2169-9.

Výběr z literatury k tématu:

* RALBOVSKÁ, Rebeka. Komunikace pro pomáhající profese 2. 1. vyd. V Praze : Evropské vzdělávací centrum, 2010. ISBN 978-80-87386-07-1.

* MUSIL, Josef. Sociální a mediální komunikace. 1. vyd. Praha : Univerzita Jana Amose Komenského, 2010. ISBN 978-80-7452-002-0.

* VYBÍRAL, Zbyněk. Psychologie komunikace. 2. vyd. Praha : Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-387-1.

* ŠEDIVÝ, Vladimír. Sociální komunikace. 1. vyd. Brno : Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, 2009. ISBN 978-80-7375-277-4.

* QUISOVÁ, Silvie. Sociální komunikace v pomáhajících profesích. 1. vyd. Opava : Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, Ústav pedagogických a psychologických věd, 2009. ISBN 978-80-7248-551-2.

* LEŠKO, Ladislav. Náhled do sociální komunikace. V Tribunu EU vyd. 1. Brno : Tribun EU, 2008. ISBN 978-80-7399-466-2.

Další potřebnou literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nk c, Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc,  či článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl .