Dotaz k Berní rule a Soupisu poddaných podle víry

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit, zda je možné vyhledání konkrétních osob v Berní rule a Soupisu poddaných podle víry. Jedná se mi o příbuzné se jménem Krtička v obci Česká Metuje, dříve psáno Methuje, případně Německá Methuje/Metuje. Můj příbuzný je dle matričních záznamů Jakub Krtička, chalupník, ale v obci žil ještě Havel Krtička, též chalupník a tak by mě zajímal případný příbuzenský vztah mezi nimi(pokud to bude uvedeno). To už z matrik bohužel nezjistím, matriky před rokem 1640 z farnosti Police nad Metují nejsou dochované. Nejstarší dochované datum narození je z roku 1643 a byl to syn zmíněného Jakuba. Dál se zřejmě už nedostanu. Jsou tyto dokumenty nejstarší z toho, co je dochováno? Mohla bych prosím obdržet scan dokumentu?
Snad se podaří záznam nalézt.

Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Vážená paní (...),

v Berní rule pro Německou Metuji (Máthum) v panství Broumov jsou skutečně uvedeni rolník Havel Krtička (10 strychů rolí, na zimu seje 4 strychy rolí, na jaro seje 3 strychy rolí, 1 potah, 2 krávy, 1 kus jalového dobytka, nechová žádné ovce a svině) a chalupník Jakub Krtička (1,2 strychů rolí, na zimu seje 0,3 strychu role,  na jaro seje 0,2 strychu role, nemá potah, 2 krávy, 1 kus jalového dobytka, nechová žádné  ovce a svině). Příbuzenské vztahy mezi Havlem a Jakubem v Berní rule naznačené nejsou, nicméně vzhledem k velikosti vsi (5 rolníků, 2 chalupníci a 7 chalupníků) je velmi pravděpodobně, že v nějakém příbuzenském vztahu mohli být.

V Německé Metuji (Methuj), která patřila do panství Stárkov, již Krtičkovi nejsou zmiňováni.

V Soupisu poddaných podle víry jsme bohužel nalezli pouze ves Metuje z panství Stárkov, v níž Krtičkovi nežili. Pro některá panství, statky a města v kraji nebyly soupisy místodržitelství odevzdány. Chybí např. panství  a město Jičín a právě panství kláštera Broumov. Zda byly vyhotoveny a zůstaly neodeslány v písemnostech patrimoniální správy, či zda k jejich pořízení nedošlo vůbec, můžeme dnes jen stěží doložit. Patentem z  3. 6. 1651 totiž místodržitelská kancelář upustila od původní verze soupisu a požadovala pouze sumární výkaz nekatolických osob.

Příbuzenské vztahy by ještě mohly být zachyceny v tzv. gruntovnicích, tedy pozemkových knihách. Ty bývají součástí fondů velkostatků. Ve Státním oblastním archivu Zámrsk je ve fondu Velkostatku Police nad Metují uloženo 88 pozemkových knih z let 1568-1881. Archivní pomůcku s popisem fondu VS Police nad Metují najdete na http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2013/10/8757_Velkostatek-Police-nad-Metuj%C3%AD-1568-1948_NAD_3831.pdf.   Uvedena je zde i gruntovnice pro Českou Metuji, která byla vedena v letech 1696 - 1794 (inv. č. 220 a další pozemkové knihy inv. č. 221 a 222). V gruntovnici bývá zaznamenáváno předávání stavení mezi jednotlivými majiteli a bývá zde zmíněn i jejich příbuzenský vztah, případně mohou být v textu zmínění i další rodinní příslušníci. Česká Metuje se dále objevuje i v urbářích panství Police nad Metují z let 1406 (http://biblio.hiu.cas.cz/documents/11353) a 1727, oba jsou uložené v Národním archivu ČR. Z fondu VS Police nad Metují by pro Vás mohly být zajímavé i další dokumenty, např. k výběru daní.

Většina genealogů končí své bádání právě v polovině 17. století, kdy se ztrácejí písemné prameny nebo jsou spíše torzovité. Určité dohady můžete i odvodit z matrik zemřelých. Pokud by zde byl uveden přibližný věk zemřelých Havla a Jakuba Krtičkových, mohla byste odvodit, zda mohli být spíše bratry, či otec a syn, strýc a synovec. Nicméně i tak půjde spíše jen o dohad. Neměnnost příjmení byla uzákoněna až v roce 1780. Je tedy také možné, že jeden z Krtičků získal svoje příjmí "po chalupě" (https://www.czechency.org/slovnik/JM%C3%89NO%20PO%20CHALUP%C4%9A), tj. buď se přiženil do chalupy Krtičkových nebo chalupu získal jiným způsobem od předchozího majitele Krtičky

Použité zdroje

* PEŠÁK, Václav. Berní rula. 12, Kraj Hradecký. I. díl. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic v Praze, 1951. s. 136
* PEŠÁK, Václav, ed. Berní rula. 13, Kraj Hradecký. II. díl. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. S1. 173.
* MATUŠÍKOVÁ, Lenka, ed., KUKÁNOVÁ, Zlatuše, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2000. sv. 1. s. 4. ISBN 80-85475-63-4.
* MATUŠÍKOVÁ, Lenka, ed., KUKÁNOVÁ, Zlatuše, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2000. sv. 4. s. 1293-1294. ISBN 80-85475-63-4.