Motivace dospělých k vzdělávání

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o doporučení vhodné literatury, ze které bych mohla čerpat při zpracování bakalářské práce na téma Motivy dospělých pracujících k formálnímu vzdělávání na terciární úrovni. Jedná se mi hlavně o odbornou literaturu, ze které bych mohla čerpat informace ohledně definice dospělého člověka z různých hledisek a dále pak literaturu definující motivy člověka. Předem mnohokrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k tématu Vaší bakalářské práci můžete hledat v následujících online katalozích (všechny jsou volně dostupné na http://aleph.nkp.cz/F/):

* online katalog NK ČR (báze NKC) – tituly z fondu Národní knihovny ČR

* Souborný katalog ČR (báze SKC) – knihy ve fondech většiny českých knihoven

* výběrová databáze článků v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL) – od r. 1991

Příkladem Vám uvádíme některé z vyhledaných knih v Souborném katalogu ČR:

Knihy o dospělosti obecně:

* SHEEHY, Gail. Průvodce dospělostí: šance a úskalí druhé poloviny života. 1. vyd. Praha: Portál, 1999. 456 s. ISBN 80-7178-185-1.

* BERGER, Kathleen Stassen. The developing person through the life span. Ninth edition. New York: Worth Publishers, [2014], ©2014. xxxv, 787 stran, 173 stran v různém stránkování. ISBN 978-1-4292-8381-6.

* FARKOVÁ, Marie. Dospělost a její variabilita. Vyd. 1. Praha: Grada, 2009. 136 s. Psyché. ISBN 978-80-247-2480-5.

* VÁGNEROVÁ, Marie. Vývojová psychologie II.: dospělost a stáří. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2007. 461 s. ISBN 978-80-246-1318-5.

* AIKEN, Lewis R. Human development in adulthood. New York: Plenum press, 1998. ix, 430 s. The Plenum series in adult development and aging. ISBN 0-306-45734-2.

* CAVANAUGH, John C. a BLANCHARD-FIELDS, Fredda. Adult development and aging. 6th ed. Belmont: Wadsworth, 2011. xv, 551 s. ISBN 978-0-495-60344-3.

Vzdělávání dospělých:

* BEDNAŘÍKOVÁ, Iveta. Kapitoly z andragogiky. 1. díl. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. 77 s. ISBN 80-244-1355-8.

* BEDNAŘÍKOVÁ, Iveta. Kapitoly z andragogiky. 2. díl. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. 80 s. ISBN 80-244-1356-6.

* CZESANÁ, Věra, KOFROŇOVÁ, Olga a VYMAZAL, Jiří. Vybrané faktory rozdílů v účasti na dalším vzdělávání: výsledky dotazníkového šetření. Praha: Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání NOZV-NVF, [2006]. 42 s. Working paper NOZV-NVF, č. 4/2006. ISBN 80-86728-35-8.

* CZESANÁ, Věra, MATOUŠKOVÁ, Zdena a VYMAZAL, Jiří. Nerovnosti v účasti dospělých na dalším vzdělávání. Praha: Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání NOZV-NVF, [2005]. 49 s. Working paper NOZV-NVF, č. 1/2005. ISBN 80-239-7606-0.

* ATHANASOU, James A., ed. Adult educational psychology: edited by James A. Athanasou. Rotterdam: Sense, ©2008. ix, 425 s. ISBN 978-90-8790-554-5.

* WEST, Linden. Beyond fragments: adults, motivation, and higher education: a biographical analysis. Abingdon: Taylor & Francis, 1996. xiii, 237 s. ISBN 0-7484-0486-4.

* WLODKOWSKI, Raymond J. Enhancing adult motivation to learn: a comprehensive guide for teaching all adults. 3rd ed. Ssan Francisco: Jossey-Bass, ©2008. xvii, 508 s. The Jossey-Bass higher and adult education series. ISBN 978-0-7879-9520-1.

* STANĚK, Petr. Motivace k formálnímu vzdělávání dospělých [rukopis]. 2007. 77 l.

Pozn.: diplomová práce, dostupná online na adrese http://is.muni.cz/th/78991/ff_m/

Uvedené tituly jsme vyhledali pomocí klíčových slov dospělí, motivace, vzdělávání, vývoj apod. Pokud byste si chtěla dohledat další literaturu, můžete využít různé kombinace těchto slov a přidat k nim třeba některé Vaše vlastní, neboť téma znáte jistě lépe než my. Výsledky je poté možné upravovat pomocí nabídek „filtrovat“ a „zpřesnit“.

Příklad některých vyhledaných článků v ANL:

* GIGALOVÁ, Veronika. Motivace a efektivita v dalším odborném vzdělávání dospělých. Andragogika: čtvrtletník pro rozvoj a vzdělávání dospělých, 2011, 15(4), s. 15-16. ISSN 1211-6378.

* JELÍNKOVÁ, Soňa. Strategie rozvoje zaměstnanců. Moderní řízení, 2008, 43(9), s. 50-51. ISSN 0026-8720.

* ŘEZÁČOVÁ, Lenka. "Životní cykly" vzdělávacích a rozvojových potřeb = "Life cycles" of educational and development needs of employees. Lifelong learning = Celoživotní vzdělávání, 2015, 5(1), s. 29-57. ISSN 1804-526X.

Pokud byste měla zájem také o články ze zahraničních odborných periodik, doporučujeme Vám využít licencované online databáze. Přehled těchto zdrojů dostupných pro uživatele NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Zkuste se zeptat v knihovně vaší vysoké školy na možnost využití těchto zdrojů – většina škol je totiž také předplácí.