Dokumenty II. Vatikánského koncilu

Text dotazu

obsah dokumentů

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme za opožděnou odpověď  - její zdržení bylo způsobeno provozními důvody (stěhování oddělení).

Z druhého vatikánského koncilu vzešlo celkem 16 dokumentů: 4 konstituce (Sacrosanctum Concilium – o posvátné liturgii, Lumen gentium – věroučná konstituce o církvi, Dei Verbum – věroučná konstituce o Božím zjevení, Gaudium et spes – pastorální konstituce o církvi v dnešním světě), 9 dekretů (Ad gentes – o misijní činnosti církve, Presbyterorum ordinis – o službě a životě kněží, Apostolicam actuositatem – o apoštolátu laiků, Optatam totius – o výchově ke kněžství, Perfectae caritatis – o obnově řeholního života, Christus Dominus – o pastyřské službě biskupů v církvi, Unitatis redintegratio – o ekumenismu, Orientalium Ecclesiarum – o katolických východních církvích, Inter mirifica – o hromadných sdělovacích prostředcích) a 3 deklarace (Gravissimum educationis – o křesťanské výchově, Nostra aetate – o vztahu církve k nekřesťanským náboženstvím, Dignitatis humanae – o náboženské svobodě). Stručné shrnutí některých koncilních dokumentů najdete ve Wikipedii (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%BD_vatik%C3%A1nsk%C3%BD_koncil#Konciln.C3.AD_dokumenty; doporučujeme i podrobnější zpracování v anglickojazyčné Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Vatican_Council). Texty samotných dokumentů v českých překladech jsou dostupné na stránkách http://www.vatican.va/archive/hist_councils/ii_vatican_council/index.htm. Pro získání podrobnějších informací doporučujeme následující publikace:

PESCH, Otto Hermann. Druhý vatikánský koncil: 1962-1965: příprava, průběh, odkaz. Překlad Karel Floss. Vyd. 2. Praha: Vyšehrad, 2014. 435 s. ISBN 978-80-7429-398-6.

KRÁTKÝ, Stanislav. Druhý vatikánský koncil a jeho poselství. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 1970. 62, [2] s. Život; Sv. 1.