Dobrý den, původ příjmení Kouble. Domnívám se, že odvozeno od Jakub? Obec Dětenice od "Děten"? Děkuji za odpověď

Text dotazu

Dobrý den, prosím o přibližné vysvětlení původu příjmení Kouble. Domnívám se, že odvozeno od Jakub? A ještě bych prosil o původ názvu obce Dětenice. Někde jsem četl, že od "Děten" - asi kdysi majitel osady? Děkuji za odpověď. M. Kohout

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kouba vzniklo z osobního jména Jakub. Jméno Jakub pochází z hebrejštiny, původní tvar je "Jahaqóbh" a znamená "druhorozený".

Jméno obce Dětenice:

Původní tvar tohoto místního jména byl "Dětynice" = ves lidí Dětyňových (z osobního jména Dětyně). Jméno Dětynice se nejdříve změnilo v Dětenice dialektickou změnou y na e. V některých dokladech místního jména pronikla měkkost první slabiky i do slabiky druhé (Dětěnice). Konečně se Dět- dissimilací měnilo někdy v Jet- (Jetenice).

Další tvary jména obce: Dietienicze, Jettenitz, Getenicze, Dietenicze, Dethinicze, Dětinice...

Váš předpoklad, že vesničané se pojmenovali po původním majiteli osady, se nedá vyloučit.

První písemná zmínka o obci je z roku 1052, ale vykopávky svědčí o osídlení v době neolitické. Obec Dětenice patří ke starým charvátským osadám. Podle řídícího učitele a historika Václava Kubíka se jedná o jméno z kmene Charvatů.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha, Mladá fronta, 1983. 289 s.
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha: Česká akademie věd a umění, 1947, iv, 726 s.
http://www.obecdetenice.cz/historie/