Dobrý den mohli byste mi prosím sdělit alespoň základní informace o Richardu Landerovi ?

Text dotazu

Nemohu o tomto autorovi nic sehnat a rád bych tyto údaje zadal na Databázi knih. Samozřejmě s uvedeným zdrojem. A kdyby byla k dispozici fotografie, bylo by to prostě úžasné. Děkuji a pěkný den

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že chcete dodat autorské údaje k humoristické knížce "Květomluva středoškolská". Tato kniha byla spíše takovým ojedinělým dílem zmíněného autora. Jeho osobnost je spojena především s  výtvarným uměním a loutkovým divadlem. Biografická hesla k této osobnosti můžete nalézt v řadě výtvarných slovníků a biografických slovníků obecně.

Heslo k Richardu Landerovi v knize " Osobnosti Chrudimska":

LANDER, Richard

Středoškolský a vysokoškolský pedagog, malíř a grafik, loutkářský výtvarník Narozen 13.6.1904 v Praze Zemřel 7.11.1982 v Praze

Studia: reálka v Kutné Hoře (1922); malba a užitá grafika na uměleckoprůmyslové škole v Praze (1928)

Zaměstnání: v letech 1928 - 1941 středoškolský profesor kreslení (vletech 1931 - 1937 gymnázia v Chrudimi); v roce 1956 byl jmenován docentem a v roce 1969 profesorem loutkářské scénografie na pražské DAMU (působil zde do roku 1972); v 50. a 60. letech byl také scénografem Ústředního loutkového divadla v Praze (mj. Strakonického dudáka v roce 1958) Veřejná činnost: mnoho let byl místopředsedou Sdružení výtvarníků v Praze, členem redakce časopisů Loutkář a čs. sekce UNIMA

Dílo: uspořádal 14 vlastních výstav (chrudimští zájemci mohli vidět jeho obrazy v roce 1973, 1977, 1984 a 1994) a účastnil se desítek dalších; ilustroval řadu knih (např. Květenu středoškolskou); navrhl výpravy ke 30 hrám, navrhoval plakáty, diplomy, kreslil exlibris Regionální zajímavosti: v Chrudimi tvořil s žáky gymnázia dekorace k divadelní hrám (např. pro Sen noci svatojánské v roce 1937); do Chrudimi se vracel především v době Loutkářských Chrudimí

Literatura: kbz: Richard Lander, Chrudimský kraj"

KOBETIČ, Pavel. Osobnosti Chrudimska: (500 osobností chrudimského okresu). 1. vyd. Chrudim: Okresní muzeum Chrudim, 2002. s. 123. )

Heslo v encyklopedii "Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-..."

"LANDER Richard

malíř, grafik, kreslíř, scénograf, pedagog Narozen 13. 6. 1904 v Praze, zemřel 7.11.1982 tamtéž.

Studoval u prof. J. Bendy na UMPRUM v Praze (od 1922). Pedagogicky působil na gymnáziu v Chrudimi, 1955-1972 pedagog loutkářské katedry DAMU v Praze. Ve 30. letech spolupracoval jako scénograf s brněnskými avantgardními divadly, později jako scénický výtvarník spolupracoval s loutkovými divadly v Kutné Hoře, Chrudimi, Českých Budějovicích, Brně a s Ústředním loutkovým divadlem v Praze (F. Pavlíček: Slavík, 1958; J. K. Tyl: Strakonický dudák, 1958; L. Aškenazy: Šlamastyka s měsícem, 1960). Pro loutkové divadlo také zdramatizoval Haškova Švejka a řadu pohádek. Věnoval se malbě krajiny a zátiší, plakátové tvorbě, kresbě, užité grafice a typografii (Wolker: Balada o námořníku, Spilka: Bronz, Jehelníček ad.), ilustroval učebnice. Zabýval se tvorbou exlibris, které 1943 vydala Grafická škola v Praze.

Zastoupen ve sbírkách AJG v Hluboké nad Vltavou.

Samostatné výstavy

1936 - Chrudim, kresby a karikatury, 1940, 1942, 1943

- Praha, 1954/1955 - Praha, Krajské středisko Purkyně."

MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... sv. 7. L-Mal.  vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2001. s. 55.)

Záznam v Bázi AUT (https://aleph.nkp.cz/cze/aut ):

Lander, Richard, 1904-1982

Biogr./Hist. údaje  Narozen 13.6.1904 v Praze, zemřel 7.11.1982 tamtéž. Středoškolský profesor, grafik, ilustrátor, literatura z oboru loutkářství.

Zdroj     PNP-LA

Jako autor knih je v bázi Národní knihovny ČR (NKC: https://aleph.nkp.cz/cze/nkc) uveden Richard Lander jako autor následujících knih:

* LANDER, Richard. Ano a Ne ve výpravě loutkových her. 1. vyd. Praha: Orbis, 1958. 50, [1] s. Knihovna loutkářských souborů.

* LANDER, Richard. Ano a ne ve výpravě loutkových her. 2. vyd. Praha: Orbis, 1962. 50, [1] s. Knihovna loutkářských souborů.

* LANDER, Richard a REMEŠOVÁ, Věra. Architektura, nábytek, ornament a oděv na jevišti. 1. vyd. Praha: Orbis, 1957. 150, [2] s. Knihovna loutkářských souborů.

* LANDER, Richard. Dvanáct knižních značek Richarda Landra. V Praze: Grafická škola, 1943. [V] s. Soubor exlibris; Sv. III.

* LANDER, Richard a HERBENOVÁ, Olga. Historický kostým. 1. vyd. Martin: Osveta, 1956. 101 s.

* LANDER, Richard. Ja und Nein: Richtige und falsche Ausstattung von Puppenspielen. Leipzig: VEB Friedrich Hofmeister, 1961. 51, [1] s.

* LANDER, Richard. Květena středoškolská. Třetí vydání. V Praze: Jos. R. Vilímek, 1939. 156, [III] s. Vilímkovy milé knihy; Sv. 8.

* LANDER, Richard. Květena středoškolská. Čtvrté vydání. V Praze: Jos. R. Vilímek, [1939], ©1939. 156 stran. Vilímkovy milé knihy; osmý svazek.

* LANDER, Richard. Malá geometrie pro nejmenší jeviště. 1. vyd. Praha: Divadelní ústav, 1966. 32, [2] s.

* LANDER, Richard. O práci výtvarníka v bábkovom divadle. Bratislava: Osv. ústav, 1963. 22 s. Základný bábkarsky kurz; 8. lekcia.

* LANDER, Richard. Scéna bábkového divadlá. Bratislava: Osvětový ústav, 1967. 37 s.

* LANDER, Richard. Základný bábkarsky kurz. 2. stupeň, Scéna bábkového divadla. Bratislava: Osvetový ústav, 1967. 37 s. Jednotná sústava vzdelávania dobrovoľných osvetových pracovníkov.

* LANDER, Richard. Zubejda Solimanská: Hra o 4 obrazech pro maňásky podle úryvku Velké pohádky doktorské od Josefa Čapka. Praha: ČDLJ, 1956. 33, [1] s.

* LANDER, Richard. Zubejda Solimanská: hra o čtyřech obrazech pro maňásky podle úryvku Velké pohádky doktorské od Josefa Čapka. V Praze: Dilia, 1960. 33 l.

Řadu dalších ovšem ilustroval či se na nich jinak podílel (více viz zmíněný katalog).

Volně na internetu je k dispozici jeho životopisné heslo na stránkách: http://magic-exlibris.webgarden.cz/rubriky/dalsi-autori-j-n/lander-richard