Dobry den, bude mi matrikou uznano jmeno Ellie pro dceru?

Text dotazu

Dobry den, bude mi matrikou uznano jmeno Ellie pro dcerku?

Odpověď

Dobry den,

jméno Ellie, které byste chtěla dát své dceři, je v tomto tvaru v přehledu jmen Jak se bude vaše dítě jmenovat?,  které je určitým vodítkem pro naše matriky.

Ela, Elena - dvě jména různého původu, především slovenské podoby a anglické varianty původem řeckého jméno Helena, tj. "světlo", dále i osamostatnělého anglického domácího tvaru jména Eleonora....

Slov., špan., ital. Elena; niz. Elena, Elina; angl. Ellen, Elena, Ellyn, Elli(e), Ella; něm. ...

Čerpáno z: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje na 17 000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace i jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2017. Domníváme se proto, že se holčička může i u nás jmenovat Ellie.

V každém případě ale doporučujeme obrátit se na příslušnou matriku, kde by měli mít "povolená" jména v ČR; poslední slovo v případě sporných jmen, zda doporučit (povolit zapsat do matriky) nebo ne, má soudní znalkyně v tomto oboru dr. Miloslava Knappová, viz níže:

             Podle zákona o matrikách, jménu a příjmení č. 301/2000 Sb.(a jeho dalších novelizovaných podob) je v České republice možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolená´ a ´nepovolená´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR." Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká.

Z jazykového výkladu matričního zákona vyplývá, že jméno se volí ze systému existujících, doložených jmen.

Na matrikách mají k dispozici seznam jmen, která lze v České republice zapsat do matriky.

Pokud se jméno v seznamu nenachází, je nutné získat znalecký posudek o možnosti užívat zatím nepovolené křestní jméno. Ten vydává PhDr. Miloslava Knappová, CSc. - soudní znalkyně v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR. Jedině ona ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů.