dobový tisk, časopisy

Text dotazu

Dobrý den,
prosím jakým způsobem mám postupovat, pokud bych ráda našla časopisy a tisk
z doby 1945 - 1948, které reflektují situaci ve Velké Británii po druhé
světové válce - volby roku 1945, americká hospodářská pomoc se zaměřením na
Velkou Británii, tzv. Marshallův plán 1947. Mám přístup do Národní knihovny,
kam mohu přijít i fyzicky. Je možné mi noviny/časopisy připravit, když se
dostavím nebo prosím jak to funguje?

Odpověď

Dobrý den,

z článkových bibliografií, kde byste mohla požadované citace nalézt, máme pro toto období k dispozici pouze Retrospektivní článkovou bibliografii 1945-1952. Tato bibliografie v podobě kartotéky je přístupná k prezenčnímu studiu uživatelům s platným čtenářským průkazem NK ČR nebo jednodenní vstupenkou do studoven ve studovně Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm ) po předchozí domluvě s jeho pracovníky. Bližší informace k této bibliografii, včetně přehledu jednotlivých předmětových skupin v bibliografii zahrnutých, naleznete na následujících stránkách - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_retrospektiva1945_1952.htm.

Dále je samozřejmě možné procházet jednotlivá čísla vybraných periodik, mezi lety 1945-1948 vycházela např. Lidová demokracie, Svobodné noviny, Mladá fronta, Svobodné slovo, Rudé právo atd. Elektronické knihovní katalogy bohužel neumožňují vyhledat tituly periodik vycházející v konkrétním období, bibliografické záznamy obsahují pouze údaje o celkové době vydávání periodik. Nicméně pro vyhledání dalších periodik z této doby můžete využít tištěné bibliografie, zdroje tohoto typu bývají ve většině případů v NK ČR dostupné přímo v příruční knihovně Referenčního centra, přesné informace o jejich dostupnosti však získáte v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) pod ikonou Exempláře.

V roce 1963 byl vydán soupis českých periodik z let 1945-1963, a to v několika svazcích pro jednotlivé kraje. Např.:

Bibliografie periodik v českých krajích 1945-1963: periodika, vycházející v Praze / Zprac. Vladimír Kaňka. Praha: St. knihovna ČSSR-Národní knihovna, 1963. 2 sv.; 29 cm.

Jako další zdroj by Vám mohly posloužit soupisy periodik vycházejících po roce 1945 v exilu:

PŘIBÁŇ, Michal. České krajanské a exilové noviny a časopisy po roce 1945. Olomouc: Centrum pro československá exilová studia, 1995. 196 s. ; 21 cm. ISBN 80-239-0389-6.

* bohemika -- zahraničí -- 1945-1995 * periodika -- český exil -- 1945-1995

* bibliografie * studie * přehledy

FORMANOVÁ, Lucie; GRUNTORÁD, Jiří; PŘIBÁŇ, Michal. Exilová periodika:

katalog periodik českého a slovenského exilu a krajanských tisků vydávaných po roce 1945. Praha : Ježek : Libri prohibiti, 1999. 503 s. ; 24 cm.

Starší čísla řady novin a časopisů (ale i monografie) jsou v důsledku jejich ohrožení častým půjčováním postupně digitalizovány a zpřístupňovány v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), proto doporučujeme dostupnost vybraných periodik vždy nejprve ověřit v tomto zdroji. Informace o dostupných ročnících jsou v systému Kramerius dostupné volně, přístup k plným textům periodik je však chráněn autorskými právy (platí pro periodika vydaná po r. 1890) a je proto možný pouze z počítačů NK ČR, požadované články, stránky je případně možné vytisknout.

Kramerius umožňuje do určité míry rovněž vyhledávání v naskenovaných dokumentech, vzhledem ke specifikům vyhledávání v takovém typu dokumentů je ovšem nutné chápat jistá omezení a možné nepřesnosti vyhledávání.

V případě, že požadované periodikum nenaleznete v systému Kramerius, signaturu tištěného nebo zmikrofilmovaného exempláře je možné vyhledat pomocí elektronického katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) , který umožňuje registrovaným uživatelům ihned zadat online požadavek na výpůjčku (ikona Exempláře). Některé, zejména starší, ročníky novin a časopisů ještě nemusejí být elektronicky zpracované, pak je možné online objednávku provést prostřednictvím naskenovaných katalogů Katif (http://katif.nkp.cz) , přehled dostupných katalogů je k dispozici pod odkazem Katalogy. Záznamy periodicky vycházejících dokumentů a rozpis jejich ročníků jsou obsaženy zejména v Generálním katalogu III, pokud je nenaleznete zde, využijte ještě Generální katalog I. Katalogy fungují v režimu prohlížení, záznamy jsou řazeny substantivně (podle prvního podstatného jména z názvu dokumentu), bližší informace o speciálním řazení v těchto katalozích jsou případně k dispozici na našich stránkách http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_razeni_gk.htm . Požadované ročníky je možné objednat pomocí formuláře pod odkazem Objednat titul, při zadání Vaší e-mailové adresy budete o průběhu vyřízení objednávky bezprostředně informována. Elektronický i naskenovaný katalog Vám umožňují objednat si dokumenty předem bez nutnosti Vaší osobní návštěvy v NK ČR.

Pokud by Vám však více vyhovoval tradiční způsob objednávání přes papírovou žádanku, k vyhledání signatur můžete použít také lístkové katalogy přístupné v Hale služeb NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_hala_sluzeb.htm) .

Expedice dokumentů ze skladu do studoven zpravidla probíhá v rozmezí 2-3 hodin.

V případě, že byste si přála z některých dokumentů pořídit kopie, z mikrofilmů a svázaných tištěných dokumentů větších formátů lze zhotovit kopie pouze na objednávku, nikoliv samoobslužně (blíže viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_repro_obj.htm) . U tištěných dokumentů je však možné pro osobní potřebu uživatele zhotovit kopii vlastním digitálním fotoaparátem bez použití blesku a stativu (stativ pouze na základě vlastnoručně psaného prohlášení o pořízení kopií výhradně pro osobní, studijní či výzkumnou potřebu uživatele). Případné použití digitálního fotoaparátu je však nejprve nutné konzultovat s pracovníkem studovny.

Pokud byste měla s nalezením konkrétního periodika v našich zdrojích potíže, můžete požádat o pomoc pracovníky Informačního pultu v Hale služeb

(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_hala_sluzeb.htm) nebo Referenčního centra (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm).