Dívčí válka

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli máte k dispozici nějaký seznam literatury, která se zabývá Dívčí válkou (v jakých kronikách je zmíněna, nějaké historické rozbory a pod).

Děkuji a přeji pěkný den!

Odpověď

Dobrý den,

české lidové pověsti jsou poprvé zaznamenány v Kosmově latinském díle Kronika česká sepsaném mezi lety 1119 - 1125. Výjimkou je dřívější zachycený zlomek o přemyslovské legendě v latinské Legendě o sv. Václavovi a Ludmile mnicha Kristiána (sepsané v roce 992 - 994).

Konkrétně dívčí válka se ovšem poprvé objevuje u Kosmy a je líčena velmi stručně (http://stelweb.asu.cas.cz/~slechta/HISTORIE/povesti/holki1.html).  Svým rázem se Kosmovo líčení značně liší od popisu dívčí války v pozdějších dobách.

"V Kosmově podání byla dívčí válka nevinnou selankou, nějakou pohanskou hrou s koncem přímo bohémským. "Je to obraz slovanských plesů v přírodě, zvláště letnicových," tvrdí historik Vladimír Karbusický, "tehdy se při rituální promiskuitě vzájemně oddávali jinoši nejenom s dívkami, ale i mladými ženami." Kosmas v líčení jejich činnosti používá termín "ludus", tedy hra."

Již jako historický epos je dívčí válka líčena v první česky psané kronice Dalimilově. Poprvé se zde objevují konkrétní jména a  příběh o Ctiradovi a Šárce. Na rozdíl od Kosmy, který věnoval dívčí válce pouze pár řádků, v Dalimilově kronice jí je věnováno osm kapitol (viz: DALIMIL. Dívčí válka: zlomek z Dalemilovy Kroniky české. V Praze: Otakar Zahradník, 1931. )

V době Karla IV. zařadil tuto pověst do své České kroniky i Přibík Pulkava z Radotína (http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:3a4becb1-05fb-11e1-9caa-0050569d679d ) a pověst byla velmi barvitě  převyprávěna i  v Kronice české Hájka z Libočan (1541).

Přehledné shrnutí o rozdílném líčení dívčí války ve starých českých kronikách můžete nalézt v knize "Pohledy do českých dějin":

"Zajímavé je podání dívčí války, které je u různých kronikářů poplatné dobovému vkusu. U Kosmy je dívčí válka přejata z antických pověstí a Amazonkách a o únosu Sabinek a končí veselým hodokvasem na Děvíně, kde po třech dnech hodování je Děvín zapálen - ale jídlo a pití je předtím vyneseno! - a každý bojovník si vybere jednu dívku, kterou si přivede domů. Dalimil o dvě století  později dosazuje do pověsti  vůdkyni dívek Vlastu, která má bojový program: "Podmaňte si bradaté kozly!", uvádí také Ctidara a Šárku (jinak než u Hájka), ale místo Kosmovy humoresky vytváří hrdinský epos, v němž ženy mstí potupu svých družek. Přibík Pulkava byl vášnivý katolík jako Karel IV. a gotická mravnost zatracuje pitky i postupu dívek, takže z dívčí války vznikla ponurá historie plná vraždění. Václav Hájek si v kronice z r. 1541 udělal ve své fantazii z dívčí války napínavé drama s mnoha jmény a mnoha podrobnostmi a s tehdy požadovanou nevkusnou krutostí. V epizodě o Ctiradovi a Šárce, jak ji známe u  Jiráska, Hájek nedává Šárce čas, aby se zamilovala do Ctirada (jak to dělá Fibich ve své opeře a také Jirásek) a barvitě líčí pobíjení Ctiradových druhů a kruté mučení Ctirada, když mu dívky zpřerážely údy a pak ho vpletly do kola."

(MORAVEC, s. 44)

Použité a doporučené zdroje:

* Toulky českou minulostí - Český rozhlas: http://www.rozhlas.cz/toulky/vysila_praha/_zprava/0027-schuzka-21-01-1996-stare-povesti-ceske-aneb-divci-valka--300768

* MORAVEC, Jaroslav, ed. Pohledy do českých dějin. Vyd. 1. Praha: Futura, 2008. 254 s., xxxii s. obr. příl. ISBN 978-80-86844-30-5.

*HRADIL, Radomil. Mysterium českých dějin od praotce Čecha po sv. Václava. Vyd. 1. Hranice: Fabula, 2007. 290 s. ISBN 978-80-86600-41-3.

* KARBUSICKÝ, Vladimír. Báje, mýty, dějiny: nejstarší české pověsti v kontextu evropské kultury. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1995. 310 s. ISBN 80-204-0524-0.

* TŘEŠTÍK, Dušan. Mýty kmene Čechů: (7.-10. století): tři studie ke "starým pověstem českým". Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2003. 291 s. Česká historie; sv. 11. ISBN 80-7106-646-X.

* http://v2.manuscriptorium.com/index.php?q=cs/pulkava