Disertační práce pražské Německé university (2)

Text dotazu

Vážení, dovoluji se Vás zeptat, zda jsou ve fondu Národní knihovny uloženy disertační práce vzniklé na pražské německé univerzitě v rozmezí let 1882 až 1945. Současně si dovoluji Vás požádat, zda se ve fondu nachází disertační práce Ernsta Demetria Brabce s názvem \"Richard Wagner und Friedrich Smetana. Gemeinsames und Trennendes\" práce byla obhajována v akademickém roce 1936/37 na filosofické fakultě u profesorů Beckinga a Gesemanna. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Vážený pane, disertace z pražské německé univerzity z let 1882-1945, jsou uloženy v archivu University Karlovy a v Národní knihovně ČR. Teoreticky by měl být v každé instituci 1 exemplář, ve skutečnosti jsou oba soubory neúplné a některé disertace nejsou ani v jednom z nich.
Práce E. D. Brabce, na kterou se ptáte, je v NK ČR a podle našich záznamů ji archiv UK nemá (je dobré to ale ověřit). Signatura je Diss D 781.
Záznam najdete v naskenovaných katalozích Katif: http://katif.nkp.cz/ , Generální katalog I \ Both - Buš \ Bouto-Bracg - záznam č. 1275 (číslo lze volit v dolní liště).
Obecně záznamy o disertacích z této doby v NK byste našel podle jména autora v Katifu/ Generální katalog I. Hledat můžete na základě bibliografie, kterou zřejmě znáte:
Disertace pražské university 1882-1945. 2. [sv.], Německá universita / Sest. Milena Výborná ; Uspoř. Jan Havránek a Karel Kučera. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1965. -- 229, [2] s. ; 8°
Problém je v tom, že disertace podléhají zvláštnímu režimu a do 70 let od smrti autora je možné je studovat pouze s písemným souhlasem autora nebo dědiců autorských práv. Archiv UK má pravidla o něco mírnější a je-li možnost, je lepší disertace studovat tam.
V Katifu najdete u Brabcovy knihy záznam o dvou exemplářích. Všechny druhé ex. německých disertací byly v minulosti předány do Německa, do Deutschen Bücherei Leipzig. V jejich on-line katalogu (http://dbl-opac.ddb.de/) knihu najdete pod jménem autora Brabec, Rainer (nejsme s to říci, kde je chyba).
Pokud byste chtěl knihu studovat a neměl souhlas dědiců či autora. Možná by bylo to paradoxně snazší v Německu. Musel byste se ale s knihovnou přímo dohodnout.

Titel: Richard Wagner und Friedrich Smetana : Gemeinsames u. Trennendes im Hinblick auf die Literatur über F. Smetana / [Brabec]
Verfasser: Brabec, Rainer
Verleger: o. O.
Erscheinungsjahr: [1937]
Umfang/Format: 212 gez. Bl. ; 4 [Maschinenschr.]
Hochschulschrift: Prag, Phil. F., Diss. (Nicht f. d. Aust.)
Signatur: Di 1960 B 3089