Diomedovi koně

Text dotazu

čo znamená pojem diomedove kone v detektívke od Agathy Christi?

Odpověď

Dobrý den, Diomedovi koně představují devátou práci, kterou král Eurystheus uložil antickému Hárakleovi. Ten měl králi dovést koně lidožravé krále Diomeda.
Héraklés dal podržet koně svému příteli Abdérovi, kterého koně udupali.  Héraklés pak v zápase Dioméda poazil a dal jej sežrat jeho vlastním koním. Král Eurystheus koně pustil na svobodu; ti žili na svazích Olympu, kde je později roztrhali dravci. (Podle Slovníku antické kultury, Praha 1974, heslo Diomédés)
Na internetu např.: http://antika.avonet.cz/article.php?ID=1486.

Povídka tohoto názvu figuruje v souboru povídek A. Christie nazvaném:
Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota. Název knihy ironicky naráží na jméno hlavní postavy - detektiva Hercula Poirota, což je ve skutečnosti postava malého vzrůstu a rozhodně žádný "herkules". Povídky patrně narážejí na úkoly, které musel splnit mytický hrdina Héraklés. Kniha bohužel momentálně není v NK k dispozici, takže vám více nepovíme. Pokud ji dostaneme do ruky, pokusíme se doplnit.