díla K.H. Máchy

Text dotazu

Dobrý den! Ráda bych se dozvěděla seznam všech
románů, básní atd. K.H.Máchy

Odpověď

Dobrý den,

Máchovo dílo se zachovalo v torzovité podobě. Za jeho života vyšly časopisecky některé lyrické básně a prózy, knižně pak jen lyrickoepická báseň Máj, kterou Mácha vydal vlastním nákladem. Ostatní práce včetně plánů, variant a fragmentů se zachovaly částečně v Máchových rukopisech nebo jen cizích opisech (román Cikáni, který Mácha dokončil v roce 1835 a jehož vydání zabránila cenzura). Doporučili bychom Vám prostudovat např. heslo v Lexikonu české literatury věnované K.H.Máchovi, kde je řadu Máchových děl zmiňována, nicméně heslo není tak podrobné, aby obsahovalo kompletní soupis jednotlivých textů:

* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. [Díl] 3, M-Ř. Svazek I, M-O. Praha : Academia, 2000. s. 32-42. ISBN 80-200-0708-3.

Po Máchově smrti došlo k několika pokusům vydat jeho sebrané spisy.

Doporučit Vám můžeme kritické vydání Máchovy úplné literární tvorby, které vyšlo ve třech svazích v edici Knihovna klasiků:

* MÁCHA, Karel Hynek. Básně a dramatické zlomky. 1. vyd. v Knihovně klasiků. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1959. 492 s. (Spisy / Karel Hynek Mácha ; sv. 1) (Knihovna klasiků).

* MÁCHA, Karel Hynek. Próza. 1. vyd. v Knihovně klasiků. Praha : SNKLU, 1961. 390, [3] s. (Mácha, Karel Hynek: Spisy ; Sv. 2) (Knihovna klasiků).

* MÁCHA, Karel Hynek. Literární zápisníky, deníky, dopisy. 1. vyd. v Knihovně klasiků. Praha : Odeon, 1972. 572, [7] s. (Mácha, Karel Hynek: Spisy ; Sv. 3) (Knihovna klasiků).

Poslední Máchovy sebrané spisy vyšly v roce 1986, jejich cílem bylo poskytnout v jednom souboru a v relativní úplnosti všechno, co z Máchy známe. Máchovo beletristické dílo vyšlo v tomto vydání v úplnosti, tj. s variantami a zlomky, rovněž dopisy se zde objevují celé a pouze litrární zápisníky a deníky se v těchto sebraných spisech tisknou v redukovaném stavu. Mnoho informací o jednotlivých textech je uvedeno v edičních poznámkách v obou svazcích.

* MÁCHA, Karel Hynek. Dílo : Karel Hynek Mácha : čtenářský soubor. Sv. 1, Máj ; Básně ; Dramatické zlomky ; Dopisy. 1. vyd. v tomto souboru. Praha : Československý spisovatel, 1986. 439 s.

* MÁCHA, Karel Hynek. Dílo : Karel Hynek Mácha : čtenářský soubor. Sv 2, Prózy ; Zápisníky ; Deníky. 1. vyd. v tomto souboru. Praha : Československý spisovatel, 1986. 392 s.

Dostupnost výše uvedených knih si můžete ověřit v Souborném katalogu ČR (http://skc.nkp.cz) , souborném katalogu SKAT (http://www.skat.cz), portál Knihovny.cz (https://www.knihovny.cz/) nebo přímo v katalogu knihovny, kterou navštěvujete. Řadu Máchových textu nabízí také Městská knihovna v Praze ve svém projektu "Mácha on-line" (http://www.mlp.cz/macha/) .