Díla historika Reného Huygha

Text dotazu

Dobrý deň.
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri hľadaní kníh,časopisov a o ich dostupnosti. Momentálne spracovávam tému historika Reného Huygha. Našla som dva jeho tituly. Prvý: Reč obrazu ve sviete psychhologie umeni a druhý:Vermeer.
Dva zdroje mi však nestačia a naše knižnice mi iné knihy nevedia poskytnúť.
Potrebujem 1 knižný alebo 3(odborné) časopisové zdroje v ktorých je nejaká zmienka o ňom, ako autorovi a o jeho diele.
Dúfam, že mi s tým budete vedieť pomôcť.
Za odpoveď vopred ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

knihy od autora Reného Huygha můžete dohledat např. v Souborném katalogu ČR, který je dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Pokud zadáte do pole autor "rene huyghe", zobrazí se Vám záznamy knih od tohoto autora, výsledky můžete dále zpřesňovat pomocí nabídek "filtrovat" a "zpřesňovat"  - např. omezit rokem vydání či jazykem dokumentu. Kromě dvou knih, které jste uvedla, byly vydané např.:

* Huyghe, René. Van Gogh. Bratislava: Fortuna Print, 1992. 96 s. Mistři moderního umění. ISBN 80-7153-029-8.

* Huyghe, René. Encyklopedie umění nové doby. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1974. 470 s. Světové dějiny; 52. sv.

* Huyghe, René, ed. a Auboyer, Jeannine. Encyklopedie umění pravěku a starověku. 1. vyd. Praha: Odeon, 1967. 436 s., [32] s. obr. příl. Světové dějiny; sv. 32. Larousse.

* Huyghe, René, ed. Encyklopedie umění renesance a baroku. 1. vyd. Praha: Odeon, 1970. 475 s., [30] s. barev. obr. příl. Světové dějiny; Sv. 43.

Toto jsou pouze tituly vydané v České republice a v češtině, samozřejmě v českých knihovnách jsou dostupné i cizojazyčné knihy. Pokud byste chtěla vyhledávat spíše ve slovenských knihovnách, doporučujeme Vám využít přehled zdrojů např. na stránkách Slovenské národní knihovny http://www.snk.sk/.

Bohužel knihu, která by byla vysloveně o něm, jsme nenašli, ovšem zmínky o  něm naleznete např. v knize Pijoán, José a Bydžovská, Lenka. Dějiny umění. Vyd. 4., V Knižním klubu 1. V Praze: Knižní klub, 1998- . sv. ISBN 80-7176-764-6., konkrétně v dílu 8. Na straně 33 a 34 jsou velmi stručné zmínky o práci a vnímání Huygha o malíři Jean-Antoine Watteau.

V článkové bázi ANL (http://aleph.nkp.cz/F) jsme našli pouze jeden záznam článku z časopisu Labyrint revue. Ovšem tato báze je budovaná teprve od roku 1991, záznamy dříve vydaných článků by bylo potřeba dohledat v tištěné bibliografii ČČČ (Články v českých novinách, časopisech a sbornících, 1953-1990). Toto hledání by bylo časově náročnější a již patřilo mezi placené služby - rešerše.

Záznam článku z báze ANL je následující:

* Císař, Karel. Síla Vakua: Huyghe - Parreno - Gillick. Labyrint revue, 2005, 2005(17-18), s. 110-128. ISSN 1210-6887.

Klíčová slova: Huyghe, Pierre, 1962- *  Parreno, Philippe, 1964- *  Gillick, Liam, 1964- *  moderní umění *  výtvarní umělci -- 21. stol.

Vyhledávat byste mohla také v zahraničních, především článkových bázích. Zeptejte se ve vaší knihovně, zda má přístup k licencovaných databázím typu Ebsco, apod.

Vyhledali jsme např. tyto články (pouze výběr):

* Getlein, Frank. "What is Painting All About?." New Republic 142, no. 8 (February 22, 1960): 20-21.

Abstrakt: Reviews three books on art. "Ideas and Images in World Art," by René Huyghe; "The Tradition of the New," by Harold Rosenberg; "Sight and Insight," by Alexander Eliot.

Pozn.: jedná se o recenzi knihy Reného Huygha a dalších autorů

* Wartime love affair lives on..in a smile. National Geographic [serial online]. August 1995;188(2):1.

Abstrakt: Focuses on Rene Huyghe's passion for the Mona Lisa painting since World War Two. Efforts to keep the Mona Lisa safe from Nazi hands; Plans to hide the paintings under Huyghe's care; Return of the painting to the Louvre after the war..

Před chvílí jsme zjistili, že jste tento dotaz poslala ještě jednou, tímto Vám tedy odpovídáme i na Váš nejnověji poslaný dotaz a omlouváme se za malé zdržení při odpovědi z důvodu velkého množství dotazů, které jsme přes službu Ptejte se knihovny obdrželi.