Digitalizace dokumentů

Text dotazu

Dobrý den,
dnes jsem zaslechla, že u nás v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem se zachovávají dokumenty tak, že se dostanou do elektronické podoby - je pak tedy snadnější se k nim dostat i přes to, že je o starší díla. Chci se tedy zeptat, zda-li tento systém funguje v Národní knihovně, a zda-li bych se tedy mohla dostat např. ke knize z roku 1927 v elektronické podobě.

Ráda bych pracovala s knihou - CHRISTIE, Agatha. Muž v hnědém obleku. Překlad František Poledna. Praha: Českomoravské podniky tiskařské a vyd., 1927, která je v Národní knihovně přístupna pouze prezenčně a vzhledem k tomu, že z Prahy nejsem, velice bych ocenila kdybych se k ní mohla dostat nějak jinak. Dnes jsem se ptala v Severočeské vědecké knihovně, jestli by bylo možné tuto knihu zaslat právě do Ústecké knihovny, kde by byla k dispozici také jen prezenčně, ale měla bych k ní lepší přístup. Bylo mi řečeno, že si myslí že to není možné, ale raději se chci obrátit ještě na vás, protože mám opravdu velký zájem pracovat s touto knihou na mé Bakalářské práci a tak se snažím najít nějaké řešení jak to uskutečnit.

Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna taktéž pracuje na digitalizaci části svého knižního fondu, jedná se ovšem o poměrně složitý proces a výběr exemplářů, které budou převedeny do elektronické podoby, se řídí více faktory a podmínkami. Bohužel není v sílách knihovny digitalizovat konkrétní tituly na základě objednávek jednotlivých čtenářů.

Elektronickou verzí knihy Muž v hnědém obleku nedisponujeme a samotný tištěný exemplář knihy se nachází v Národním konzervačním fondu. Znamená to, že bohužel tuto knihu nemůžeme zapůjčit čtenáři jiné knihovny v rámci meziknihovní výpůjční služby. Nicméně ze svazků v Národním konzervačním fondu zpravidla bez problému lze objednat tištěnou kopii (pochopitelně se jedná o službu placenou). Další možností je obrátit se na Vědeckou knihovnu v Olomouci, která dle Souborného katalogu České republiky taktéž má tuto knihu ve svém fondu.