Didaktika češtiny pro cizince

Text dotazu

Dobry den,
obracím se na Vás s prosbou o doporučení vhodných (oblíbených) učebnic českého jazyka pro cizince a o doporučení nějaké příručky pro učitele češtiny pro cizince.

Odpověď

Dobrý den,

doporučené učebnice pro výuku češtiny pro cizince naleznete např. na stránkách Ústavu bohemistických studií FF UK, viz odkaz:

http://ubs.ff.cuni.cz/node/41?q=node/51#1

Další vhodnou literaturu z fondu centrální Knihovny FF UK Jana Palacha najdete v on-line katalogu pod signaturou CS 153.10. Odkaz na centrální katalog UK http://ckis.cuni.cz/.

Doporučujeme publikace autorů: Lída Holá, Jan Holub, František Čermák, Ana Adamović, Marie Hádková, Jiří Hasil, Milan Hrdlička a dalších.

Seznam literatury k didaktice ČJ doporučované studentům na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy:

HÁDKOVÁ, Marie, Kateřina VLASÁKOVÁ a Jan LÍNEK. Čeština jako cizí jazyk: jak se učíme jazykům, jak je vyučujeme a jak v jazycích hodnotíme. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2005, 318 s.

Poldauf, I. – Šprunk, K.: Čeština jazyk cizí. Mluvnice češtiny pro cizince. Praha 1968.

Čadská, M. a kol.: K některým problémům výuky češtiny jako cizího jazyka. ÚJOP UK, Praha 1997.

Čeština jako cizí jazyk IV. Materiály ze 4. mezinárodního sympozia o češtině jako o cizím jazyku. Praha 2002.

Hrdlička, M.: Čeština – cizí jazyk. Praha 2002.

Čechová, M. – Styblík, V.: Čeština a její vyučování. Praha 1998.

Čechová, M.: Komunikační a slohová výchova. Praha 1998.

Hauser, P. a kol.: Didaktika českého jazyka pro 2. st. ZŠ I., II. Brno 1994.

Minářová, E.: Didaktika českého jazyka pro 2. st. ZŠ III. Brno 1994.

Švec, V. – Filová, H. – Šimoník, O.: Praktikum didaktických dovedností. Brno 1996.

Pišlová, S.: Jazykové hry. Praha 1996.

Kašová, J.: Škola trochu jinak. Kroměříž 1995.

Didaktické studie I. Kapitoly z moderní didaktiky českého jazyka. Praha: PedF UK 2004, ed. Eva Hájková, ISBN 80-7290-197-4.

Svobodová, J. a kol.: Didaktika českého jazyka s komunikačními prvky, 1. vyd., Ostrava, Ostravská univerzita - Pedagogická fakulta, 2003, příl. CD-ROM. ISBN 80-7042-301-3, učebnice VŠ

Řady učebnic českého jazyka užívané v současné ZŠ.

Časopisy Čeština doma a ve světě, Český jazyk a literatura, Sborníky asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka