Developer

Text dotazu

Jaký je význam slova "developer"?

Odpověď

Vážený pane, slovo developer znamená v angličtině fotografickou vývojku, ale také stavebního investora, podnikatele ve stavebnictví. V tomto druhém významu se slovo dostalo v posledních letech i do české slovní zásoby.
Slovník neologismů význam slova popisuje takto:
developer - investor (osoba nebo instituce), který se zabývá rozvojem a zhodnocením realitního projektu, developeři jsou krátkodobými nebo střednědobými investory, kteří od zhodnocení investic očekávají rychlý zisk, slovo se užívá v odborném ekonomickém vyjadřování a v ekonomické publicistice.

Slvoník nových slov v češtině je možná trochu konzervativní (což je pochopitelná vlastnost všech slovníků) a slovo může být dnes užíváno běžněji než jen v uvedených oblastech, lze se s ním myslím setkat i v neekonomickém zpravodajství novin. Fronkův slovník uvádí jako český ekvivalent i slovo developer.

Prameny:

Nová slova v češtině 2 : slovník neologizmů / kolektiv autorů pod vedením Olgy Martincové. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2004. -- 568 s. ; 24 cm

Velký anglicko-český slovník = Comprehensive English-Czech dictionary / Josef Fronek. -- 1. vyd.. -- Praha : Leda, 2006. -- 1734 s. ; 24 cm