dětská literatura

Text dotazu

Potřebovali bychom vědět, zda se dá někde zjistit kolik vychází ročně knih pro děti a mládež v české republice od českých autorů. Pokud už tato čísla máte, tak bychom prosili o tyto údaje. Potřebujeme počty knih od roku 2000 do roku 2007. Moc děkujeme.

Odpověď

Dobrý den, podobný údaj v našich přehledech vydaných publikací není uváděn. Pokusili jsme se, zda je to možné zjistit v katalozích, což snad jde, výsledek vypadá věrohodně, ale nezaručujeme, že je přesný. Potíž je v tom, že ne ve všech záznamech knih v našich databázích jsou uvedeny potřebné údaje.
Postupovali jsme takto: v databázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F) je možné v horní části zvolit Tematickou mapu fondů, v ní kategorii 11 Jazyk, lingvistika a literatura. Poté je možné zvolit literaturu pro děti a mládež, rok vydání a knihy domácí provenience. To je snad relativně spolehlivý údaj, potíž nastává s tím, když chceme odlišit překladové knihy od knih domácích autorů. Došli jsme k tomu, že podobným způsobem jako výše jsme zjistili počet knih v kategoriích Česká literatura + Česká poezie + Česká próza + České drama (zase s volbou domácí provenience a rokem) a poté jsme provedli průnik obou výsledků (položka Předchozí dotazy a Kombinovat). Výsledky za hledané roky jsou takové:

rok/Dětská lit.  celkem v ČR (domácí autoři + překlady)/ Čeští autoři
2000        830        285
2001        850        217
2002        869        185
2003        930        200
2004      1000        226
2005      1141        219
2006      1445        265
2007      1379        252
2008*      973        193
*Údaje na základě povinného výtisku, pro vročení 2008 je údaj neúplný.

(tabulku přehledněji najdete v příloze)

Výsledek se nám jeví jako spíše orientační, a rozhodně z něj bez dalšího ověření nelze vyvozovat nějaké závěry.