dětská literatura

Text dotazu

Můžete mi poradit prameny k teorii a kritice dětské literatury - jejím hlavním představitelům, dále odborné časopisy, nakladatelství a významné edice, IBBY?

Odpověď

Dobrý den,
informace o teorii a kritice dětské literatury můžete nalézt v publikacích:

Aktuální otázky literatury pro děti a mládež a její reflexe. 1. vyd.. Slavkov u Brna : BM Typo, 2007. 82 s. ISBN 978-80-903707-3-9

Ladění : Časopis pro teorii a kritiku dětské literatury. Brno : Ústav literatury pro mládež Pedagogické fakulty MU v Brně, 1996-. --    sv. ; ISSN 1211-3484

ŠMAHELOVÁ, Hana. Počátky kritického myšlení o dětské literatuře. I., Studie s antologií textů z přelomu 19. a 20. století.  Praha : Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 1999. 72 s. ISBN 80-85899-64-7

ŠMAHELOVÁ, Hana. Počátky kritického myšlení o dětské literatuře. II., Antologie textů z přelomu 19. a 20. století. Praha : Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 1999. -- s. 73-320. ISBN 80-85899-64-7

Zlatý máj : o dětské literatuře a umění. [Česko] : Česká sekce IBBY, 1999- . --    sv. ;

Zlatý máj : časopis o dětské literatuře a umění. Praha (150 00 Praha 5, Staropramenná 12) : Česká sekce IBBY, [1957]-1997. 41 sv. ISSN 0044-4871

SIEGLOVÁ, Naděžda; ZAPLETAL, Zdeněk. Teorie a kritika české literatury pro mládež : určeno pro posl. fak. pedagog. 1. vyd.. Praha : SPN, 1985. 121 s.

SIEGLOVÁ, Naděžd; ZAPLETAL, Zdeněk. Teorie a kritika literatury pro mládež : výbor textů od obrození do roku 1945 : Určeno pro posl. fak. pedagog. 1. vyd.. Praha : SPN, 1975. 165 s.

SIEGLOVÁ, Naděžd; ZAPLETAL, Zdeněk. Vývoj teorie a kritiky literatury pro mládež : Výbor textů od roku 1945. 1. vyd.. Praha : SPN, 1982. 186 s.

VORÁČEK, Jaroslav. Vývoj teorie a kritiky české literatury pro mládež : (1830-1945). 1. vyd.. Praha : Univerzita Karlova, 1971. 109 s.
- tato publikace se nachází ve fondu Studijní a vědecké knihovny v Plzni, Ústřední knihovny pedagogické fakulty UK, Moravské zemské knihovny v Brně

CHALOUPKA, Otakar; NEZKUSIL, Vladimír. Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury. [Díl] 1. 1. vyd.. Praha : Albatros, 1973. 112 s.

CHALOUPKA, Otakar; NEZKUSIL, Vladimír. Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury II. 1. vyd.. Praha : Albatros, 1976. 128 s.

CHALOUPKA, Otakar; NEZKUSIL, Vladimír. Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury III. 1. vyd.. Praha : Albatros, 1979.  148 s.

Záznamy těchto publikací naleznete v elektronickém katalogu NK ČR, popř. v Souborném katalogu, oba dostupné na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

O Mezinárodním sdružení pro dětskou knihu IBBY (International Board on Books for Young People) se dozvíte více na adrese: http://www.ibby.cz/modules/baixa/