Detektorem kovů byly nalezeny různě veliké kroužky z nemagnetického materiálu, asi bronzové. Vedu spor, zda-li se může jednat o prostředky k placení zboží před používáním mincí.

Text dotazu

Kroužků je dvanáct, průměr od 15 do 50 milimetrů, nalezeny v katastru jedné obce.

Odpověď

Dobrý den,

na základě strohé zprávy, že se jedná o kovové kroužky velké od 15 do 50 milimetrů, opravdu těžko může kdokoli vyhodnotit, o jaký typ nálezu jde. S detektorem kovů lze totiž narazit skutečně na cokoliv - od různého druhu odpadu až k archeologicky hodnotným předmětům. Informace o možném postupu při určování podobných nálezů můžete získat např. na diskuzním fóru nadšenců pro hledání s detektorem kovů: https://www.lovecpokladu.cz/forum/hledani/lovci-historie. Na stejném webu najdete také rozcestník s adresami archeologických institucí v ČR, na které je možné se zkusit obrátit s prosbou o znalecký posudek: https://www.lovecpokladu.cz/rozcestnik. Připravte se ovšem na to, že pro spolehlivé posouzení povahy nálezu nebude stačit jen jeho obecný popis.