Denní tisk

Text dotazu

Vycházel v minulosti denní tisk v neděli? Kdy začal tento tisk vycházet ?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na váš dotaz není jednoduchá a asi také nebude jednoznačná. Tedy:
noviny jako deníky se začaly rozvíjet v 18. století, ale i v 19. století je běžné, že noviny v dnešním významu vycházely například třikrát nebo čtyřikrát týdně a neděle často byla jedním z těchto dnů. Vzhledem k tomuto faktu a tomu, že sobota byla obyčejným pracovním dnem, nebylo nedělní vydání až tak výjimečné. Nedělní noviny jistě také počítaly s tím, že právě v neděli budou na ně čtenáři mít čas. Například Řemeslnické noviny vycházely od r. 1848, a to jednou týdně právě v neděli, Pražské noviny vycházely od r. 1786, do března 1848 dvakrát týdně, ve čtvrtek a v neděli, od 20. 7. 1848 čtyřikrát týdně a od 1. 4. 1849 denně (tedy také v neděli). Příkladů by se našla celá řada. Současný stav, v němž se nedělní noviny jeví jako výjimečné se utvářel postupně, zřejmě od konce 19. století a zejména po druhé světové válce. Důležitým faktorem je také to, že v 19. století byly novin aktuální po delší dobu než dnes a sloužily skutečně také jako čtení pro volný nedělní čas. Podrobnější odpověď by vyžadovala studii na dané téma a asi bychom došli jen k určitému přehledu periodicity novin a jejímu vývoji. Pokud by vás věc ale zajímala hlouběji, zkuste se obrátit na Fakultu sociálních věcí UK (http://iksz.fsv.cuni.cz/), popř. na Národní muzeum (v rámci služby Ptejte se knihovny) - NM v nedávné době pořádalo velkou výstavu na téma médií (i novin - http://vystava.nm.cz/) a možná by měli kontakty na odborníky v oboru.

Literatura:
Malá encyklopédia žurnalistiky / zost. Ľudovít Jacz. -- 1. vyd.. -- Bratislava : Obzor, 1982. -- 570 s. : il., obr. příl.

Časopisectvo v Čechách v letech 1848-1862 / František Roubík. -- Praha : Duch novin, 1930. -- 207 s., [52] s. il. ; 21 cm