Deníky z války v Dolomitech

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dají někde přečíst nebo najít deníky vojáků, kteří válčili v 1. sv. válce v Dolomitech?

Odpověď

Vážená paní ...,

s ohledem na to, že válečné deníčky nebyly povětšinou věcí veřejnou, ale spíše osobní záležitostí, nacházejí se dnes vcelku logicky na různorodých místech podle jejich dalších poválečných osudů - částo v soukromých rukách (přirozeně - často se jedná o rodinné dědictví), ale také v majetku obecních úřadů, v oblastních i okresních archivech, muzeích a občas i v knihovnách s rukopisným fondem.

Žádné plnohodnotné shromažďiště těchto dokumentů osobní povahy neexistuje (alespoň co se týče situace v ČR). Buď tedy máte možnost kontaktovat některou z výše zmíněných institucí, anebo využít různorodé internetové zdroje, kde se objevují jak přímo zdigitalizované dokumenty, tak i přepisy deníků. V tomto ohledu bych doporučil portál http://velka.valka.cz, kde jsou některé deníkové záznamy zveřejněny nebo je zde uveden odkaz na jejich umístění. Najdou se mezi nimi i zápisky vojáků, kteří bojovali na italské frontě. Vcelku rozsáhlý fond digitalizovaných cizojazyčných válečných deníků můžete najít na portálu Europeana 1914-1918 - http://www.europeana1914-1918.eu.

Pokud se však chcete zaměřit opravdu pouze na Dolomity a nikoliv na širší území východních Alp, kde se odehrávaly boje v rámci italské (jižní) fronty, informační základna se úměrně tomu sníží, poněvadž těžce dostupné Dolomity odčerpávaly jen menší část lidské síly v rámci bojů a počty zde nasazených vojáků se nedají srovnávat například s množstvím vojska, které bylo nasazeno v hlavních vojenských střetnutích, které do podzimu 1917 probíhaly na řece Soči v Julských Alpách a poté na řece Piavě.