demerit a goliard

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vysvětlení pojmů, na které jsem narazila během četby. Jedná se o výrazy "demerit" a "goliard".
Předem děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

goliard byl středověký potulný student, vagant (zejm. ve francouzském prostředí).  Jednalo se o studenty z univerzit ve Francii, Německu, Španělsku, Itálii a Anglii, píšících satirickou latinskou poezii vychvalující pití a hýření.

Původ slova goliard  je nejistý. Může pocházet  z latinského gula =  obžerství anebo pocházející od mýtického "biskupa Goliáše". Toto jméno mělo  středověkou latinskou podobu Goliath.

Pozoruhodná je sbírka jejich latinských básní a písní chválících vína a neukázněný život, která byla zveřejněna na konci 19. století pod názvem Carmina Burana. Název byl  převzat z rukopisu tohoto titulu v Mnichově, který byl napsán v Bavorsku v 13. století.  V roce 1937 německý skladatel Carl Orff na základě těchto básní a písní složil scénické oratorium Carmina Burana.

Demerit byl u katolické církve duchovní propadlý trestu. Slovo demeritní pochází z francouzštiny : démérité = provinění.

Demeritní domy byly ve středověku církevní ústavy, určené za vězení provinilých duchovních a z trestu zbavených úřadu nebo obročí.

zdroj : Encyklopedie Universum. Praha : Odeon 2000

              Ottův slovník naučný. Praha J.Otto 1893

              http://www.online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov/goliard

              http://en.wikipedia.org/wiki/Goliard