délka Volhy, Dunaje, Uralu a Dněpru

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak dlouhé jsou největší evropské řeky – Volha, Dunaj, Ural a Dněpr. Údaje na internetu se liší, většinou se rozlišuje délka s přehradami a bez nich. Mohli byste mi, prosím, poradit nějaký důvěryhodný a pokud možno aktuální zdroj.

Odpověď

Dobrý den,

Oficiální způsob měření délky toků probíhá jejich středem. Jako délka toku se často určuje až hlavní tok. Odlišnou délku ovlivňuje v měření délka zdrojového toku a přehrady, pokud na toku leží.  Bohužel, pro světové toky neexistuje žádná oficiální databáze jejich skutečné délky a i v naší literatuře se míry v knize od knihy liší.

Můžete si však přečíst velice zajímavý článek o této tématice:

http://www.kompas.estranky.cz/clanky/statistiky---fyzicka-geografie/10-nejdelsi-reky-sveta-petr-daubner-amazonka-amazonas-ucayali-apurimac-nil-kagera-chang-jiang-mississippi-missouri-jenisej-ob.html

Pro české prostředí však existuje databáze http://www.dibavod.cz/ , kde můžete nalézt poměrně přesné délky českých řek.

Použité zdroje

Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9.

HRÁDEK, František a KUŘÍK, Petr. Hydrologie. Vyd. 1. Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, Lesnická fakulta ve vydavatelství Credit, 2002. 271 s. ISBN 80-213-0950-4.

NOVARESIO, Paolo. Velké řeky světa. V Praze: Knižní klub, 2006. 304 s. ISBN 80-242-1712-0.