dělení slov

Text dotazu

Dobrý den.
Potřebovala bych poradit s dělením některých slov.Jsme s paní ředitelkou,
která učí mého syna ve třetí třídě, rozdílného názoru.
Děkuji za zodpovězení dotazu.
slova:listonoši,projdi,aspoň,pohlednici,usměje

Odpověď

Dobrý den,

s dotazem tohoto typu byste se měla radši obracet na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR. Na stránkách této instituce je volně přístupná a velmi šikovná Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/ , kde si můžete sama najít správné řešení mluvnického jevu.

Např. slovo aspoň: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=aspo%C5%88#nadpis1_1%20as%20-%20po%C5%88.

Ke každému jevu najdete poučku, viz ukázka níže:

6. Pokud jde etymologicky o předponu, která však pro dnešní mluvčí není průhledná, je možné připustit i takové dělení, jako by se o předponu nejednalo.

Příklady:

pro-s-tě-ra-d-lo, di-p-lom, do-s-tat, na-s-tat, zů-s-tat, pro-b-lém 1. Pokud má slovo slabičnou, ale jednopísmennou předponu, předponu neoddělujeme.

Příklady:

úspěch, uspět, uspo-ko-jit, ochrán-ce

li - s - to - noš

pro - jít (pro - jdi)

as - poň

po - hled - ni - ci

usmě - je