dělení slov

Text dotazu

JAK SE ROZDĚLUJE SLOVO JESKYNĚ? JE SPRAVNĚ JES-KYNĚ NEBO JE-SKYNĚ. DĚKUJI

Odpověď

Dobrý den, dělení slov v písmu sleduje slabičný sklad slova a jeho tvoření, např.
/ve-se-lá/, /ná-vlek/, /šťast-ná/, /nej-mé-ně/, /ne-jme-no-vat/, /pod-ro-bit/ - odlišně od stejně psaného /po-dro-bit/ ve významu "rozdrobit".
Začátek a konec slabiky je zřejmý tam, kde se shoduje s okrajem slova, nebo tam, kde je slovo složeno ze slabik otevřených (tj. zakončených samohláskou). Ve skupině souhlásek uvnitř slova je - z fonologického hlediska - možné různé řešení.
V praxi se při dělení slov bere v úvahu i stavbu slova: /pod-ra-zit/, ale /po-dráž-dit/. U některých slov je, kvůli jejich stavbě i seskupení několika souhlásek vedle sebe, tato hranice nejasná: přesně takovým slovem je /"jeskyně"/ u které kořen je dvouslabičný - /jeskyň-/ (/-e/ je ženskou koncovkou). V takových případech je zvykem umístit na konec řádku první souhlásku ze skupiny: šves-tíč-ka, jes-ky-ně.

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995