Dělení dne

Text dotazu

Dobrý den, existují nějaké literární zdroje týkající se časového dělení dne, konkrétně kdy začíná dopoledne a končí odpoledne? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz je těžké najít jednoznačnou odpověď, především protože rozlišení mezi jednotlivými částmi dne se z velké míry zakládá na jazykové a společenské konvenci. Odpověď by mohly poskytnout definice v slovnících spisovného českého jazyka, i ty jsou bohužel dost vágní. Příruční slovník jazyka českého definuje dopoledne jako období mezi ránem a polednem, tj. dvanáctou hodinou (přičemž ráno je dle slovníku „část dne od úsvitu do dopoledne, jitro“). Odpoledne definují slovníky jako „část dne od poledne do podvečera“ (večera, západu slunce).

Zdroje:

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.

Trávníček, F.: Slovník jazyka českého. Praha : Slovanské nakladatelství, 1952.

Havránek, B. a kol.: Slovník spisovného jazyka českého. Praha : Academia, 1989.

Filipec, J. a kol.: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha : Academia, 1994.