Dekonstrukce, dekonstruvismus

Text dotazu

Rád bych se zeptal, co to znamená slovo dekonstrukce v lingvistice či literatuře, jak se používá, případně další informace.

Odpověď

Lexikon teorie literatury a kultury : koncepce, osobnosti, základní pojmy. Brno : Host, 2006. 911 s. ISBN 80-7294-170-4. uvádí toto:

"dekonstrukce - teorie a praxe poststrukturalistické liter. kritiky, jež vesměs vychází z koncepcí J. Derridy a P. de Mana. Tento pojem se vzpírá jednoznačnému určení, protože sám odkazuje na skutečnost, že jazykové znaky není možné jednoznačně určit ani sémanticky vymezit..." (více najdete přímo v knize)

"dekonstruvismus - směr poststrukturalismu, jenž se zaměřuje především na jazykově-textový a ideologicko-metafyzický aspekt kultury a literatury. Za zakladatele a hlavního filozofického reprezentata je pokládán J. Derrida."

V knize Slovník kulturálních studií. Vyd. 1. Praha : Portál, 2006. 208 s. ISBN 80-7367-099-2. je výklad dekonstrukce takovýto:

"...dekonstruovat znamená rozebrat na díly či rozložit za účelem nalezení a převedení předpokladu textu. Dekonstrukce zahrnuje zejména odhalení hierarchických pojmových binárnich opozic, jako jsou muž/žena, černý/bílý atd., které zaručují status a moc jistým pravdivostním tvrzením tak, že jednu část opozice vylučují a devalvují. Smyslem dekonstrukce není jen obrátit pořadí jednotlivých složek binárních opozic, ale ukázat, jak jedna z druhé navzájem vyplývají.
Dekonstrukce se pokouší poukázat na slepá místa textu a nepřiznané předpoklady, na jejichž základě texty operují. K nim patří místa, kde rétorické strategie textu působí proti logice jeho argumentu. Dekonstrukce tedy zvýrazňuje napětí mezi tím, jaké sdělení je záměrem textu a v jakém sděleni je omezován. Jedním z hlavních problémů dekonstrukce je to, že musí používat tentýž pojmový jazyk, který se snaží rozložit..."