Dějiny Rakouska-Uherska - kniha vydaná před r. 1918

Text dotazu

Dobrý den,

sháním knihu o dějinách Rakouska - Uherska, která vyšla v češtině před rokem 1918. Jakoukoliv.

Děkuji.

Nováčková

Odpověď

Dobrý den,
v elektronickém katalogu Národní knihovny jsme našli několik knih o rakouských (rakousko-uherských) dějinách, které byly vydány před rokem 1918. Bohužel – vzhledem k tomu, že se jedná o starší publikace – mnoho z nich se současně nachází v konzervačním fondu, a tak je jejich dostupnost pro uživatelé knihovny omezená.
V elektronické databázi Kramerius (http://kramerius.nkp.cz) najdete ve zdigitalizované podobě tyto monografie:
Dějepis pro školy obecné a měšťanské. Díl třetí, Obrazy a příběhy z dějin středního a nového věku se zvláštním zřetelem k dějinám rakouským pro osmou třídu rakouských škol obecných a měšťanských / sepsal Antonín Gindely ; přeložil M. Kovář. -- 2., opr. vyd.. -- V Praze : Nákladem F. Tempského, 1880.
Dějiny mocnářství rakouského. Díl druhý, Země rakouské pod panstvím rodův habsburského i lotrinského / sepsal Justin V. Prášek. -- V Praze : F.A. Urbánek, 1878.
Dějiny mocnářství rakouského. Díl prvý, Vývoj zemí Rakouských až po smrť Maximiliána I. / sepsal Justin V. Prášek. -- V Praze : Fr. A. Urbánek, 1878.
Vzhledem k tomu, že se na tyto tituly již nevztahuje autorský zákon, lze do nich nahlédnout z jakéhokoliv počítače s internetem.
Do studovny NK si můžete objednat publikaci:
Děje mocnářstwí Rakauského : ku potřebě na gymnásiích a školách reálných / sepsal W. Wladiwoj Tomek. -- 3. wyd.. -- Praha : Nákladem F. Tempského, 1881.
V katalogu jsme našli i další tituly:
Obrazy z veškerých dějin milé naší vlasti Rakouskouherské / pro školu a dům sestavil Alois Lhotský ; spolupracovník Karel Kamenář. -- V Třebíči : Tiskem a nákladem J.F. Kubeše, 1893.
Učebnice dějepisu pro školy měšťanské. Díl třetí, Vypravování z dějin středního a nového věku se zřetelem k vývoji ústavy rakousko-uherské / sepsal Antonín Gindely ; pro české školy spracoval Josef Vávra. -- 3. nově sdělané vyd.. -- V Praze : Nákladem F. Tempského, 1886.
Dějepis pro školy obecné a měšťanské. Díl třetí, Obrazy a příběhy z dějin středního a nového věku se zvláštním zřetelem k dějinám rakouským pro osmou třídu rakouských škol obecných a měšťanských / sepsal Antonín Gindely ; přeložil M. Kovář. -- 2., opr. vyd.. -- V Praze : Nákladem F. Tempského, 1880.
Dějiny mocnářství rakouského. Díl prvý, Vývoj zemí Rakouských až po smrť Maximiliána I. / sepsal Justin V. Prášek. -- V Praze : Fr. A. Urbánek, 1878.
Prověřený zdroj:
Elektronický katalog Národní knihovny ČR – http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

Použité zdroje

* http://aleph.nkp.cz/cze/nkc