Definice slova "studie"

Text dotazu

Vazeni pratele, potrebovali bychom znat presnou
definici informacniho zdroje, ktery je oznacovan slovem STUDIE.
(Ostycham se napsat, ze bychom tuto definici potrebovali do zitrka -
omlouvam se).

Odpověď

Dobrý den,
Slovník literární teorie definuje pojem studie (pojednání) následovně: "žánr odborné a vědecké literatury; odborně probírá a rozebírá určitý problém a usiluje na základě konfrontace dosavadního poznání s novým pozorováním a novými fakty podat novou odpověď na danou otázku, formuluje novou hypotézu nebo novou teorii atd." Pro studii "je charakteristický věcný
("pojednávající") sloh bez emocionálních příměsků, dále maximální přesnost terminologická (závaznost odborné terminologie, na rozdíl od eseje, vyjadřujícího se často obrazně) a využití odborného aparátu (poznámky, citace, bibliografické odkazy)."
(Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984. str. 282.)