definice slov

Text dotazu

Dobrý den, prosím o pomoc při přesné definici slov a pramen z nějž definice pochází (název slovníku, isbn apod.): PORADNA, PORADENSKÁ ČINNOST.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

poradna je definovaná jako "instituce udílející odborné rady: advokátní, dětská, protialkoholní apod." (Slovník spisovné češtiny) Přímo definici poradenské činnosti jsme v uvedených slovnících nenašli, ale lze ji logicky odvodit z významu jednotlivých slov. Poradna již byla definovaná, poradenský znamená "týkající se porad, zvl. určený k poskytování porad osobám potřebným", např. použito ve větě: "Příslušná ministerstva by měla vyvinouti větší činnost poradenskou a podpůrnou" (Příruční slovník jazyka českého). Poradenství je charakterizováno jako "systém péče o problémy obyvatelstva" (Slovník spisovné češtiny).

Činnost je vykonávání práce, funkce, služby, povolání apod.; druhým významem je děj, proces, př. uvést stroj do chodu, sopečná činnost atd. (Slovník spisovné češtiny)

Použitá literatura:

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1994. 647 s. ISBN 80-200-0493-9.
* Příruční slovník jazyka českého. Díl IV, P-průsvitně. V Praze: Státní nakladatelství. 1941-1943.