Dědičnost epilepsie

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se u různých
druhů epilepsie liší pravděpodobonst, že bude toto onemocnění zděděno.
Případně i jaká je pravděpodobnost dědičnosti u různých forem epilepsie.

Odpověď

Dobrý den,
dle knihy Praktická epileptologie je dědičnost "u většiny epilepsií polyvalentní, a proto ani riziko není jednoznačně definovatelné. Uvádí se, že v průměru dosahuje riziko vzniku epilepsie u dítěte zdravých rodičů 2 - 3%, v případě jednoho rodiče s epilepsií 6%, v případě jednoho rodiče a příbuzného druhého rodiče 9% a v případě obou rodičů s epilepsií až 12%."
(MORÁŇ, Miroslav. Praktická epileptologie. 2. vyd. V Praze : Triton, 2007.
str. 86-87.)

Procento možného přenosu závisí na druhu epilepsie. "U idiopatické epilepsie je vyšší, kolem 10%, u symptomatické naopak nižší, blížící se riziku běžné populace. Epilepsie otce představuje pro potomka nižší riziko"
(Žena a epilepsie. 1. vyd. Praha : Maxdorf, 2004. str. 52.)

 Vždy je třeba konkrétní případ konzultovat s genetikem v rámci genetického poradenství. Rodičovství u epileptiků by mělo být plánované. Žena trpící epilepsií by měla nějaký čas před početím užívat kyselinu listovou a v souladu s doporučením lékaře upravit antiepileptickou medikaci. Děti matek nemocných epilepsií se častěji rodí s vrozenými vadami (asi 3x více než u matek, které epilepsií netrpí). Těhotenství je tedy třeba konzultovat s lékařem a řídit se jeho konkrétními radami.
Všechny Vaše dotazy o epilepsii Vám jistě rádi zodpoví odborníci v rámci
poradny: http://www.epilepsie.cz/verejna/poradna.php.

Použitá literatura:
* MORÁŇ, Miroslav. Praktická epileptologie. 2. vyd. V Praze : Triton, 2007.
ISBN 978-80-7387-023-2.
* VOJTĚCH, Zdeněk. Epilepsie dospělých. 1.vyd. Praha : Triton, 2000. ISBN 80-7254-096-3.
* Žena a epilepsie. 1. vyd. Praha : Maxdorf, 2004. ISBN 80-7345-041-0.