Dědění ze závěti

Text dotazu

Dědění ze závěti je v ČR možné??

Odpověď

Dobrý den,

dědění ze závěti se v České republice řídí § 476-480 Občanského zákoníku, dědění obecně se věnují § 460-487 tohoto zákoníku.

Závětí může zůstavitel odchylně od zákonné dědické posloupnosti stanovit sám osoby, které mají být jeho dědici, jakož i určit jejich dědiké podíly. Závěť má význam i tehdy, nemá-li zůstavitel žádné zákonné dědice, a chce-li se vyhnout odúmrti (připadnutí státu). Výlučně ze závěti se dědí tehdy, zanechal-li zůstavitel platnou závěť, v níž pořídil soupis ohledně celého svého majetku, který je předmětem dědění. Není ovšem vyloučeno, aby došlo současně jak k dědění ze zákona, tak i ze závěti, dojde-li ke kumulaci dědických titulů. U závětních dědiců vylučuje zákon tzv. akrescenci, tj.

přírůstek dědického podílu nad rámec určený závětí.

Použitý zdroj:

Lexikon občanského práva. Ostrava: Jiří Motloch - Sagit. Str. 36. ISBN 80-7208-002-4.

Další doporučené zdroje:

* MIKEŠ, Jiří. Dědictví a právo : (Právní poradce pro každého). Praha : Informatorium, 1993 (Praha : Naše vojsko). 166 s. : schémata ; 21 cm. ISBN 80-85427-10-9 (brož.)

* SCHELLEOVÁ, Ilona a kol. Dědictví a dědické právo. Brno : Computer Press, 2007. 228 s. ; 24 cm + 1 CD-ROM. (Právo pro denní praxi). ISBN 978-80-251-1659-3 (váz.). Obsah:

http://toc.nkp.cz/NKC/200709/contents/nkc20071748689_1.pdf

* MADAR, Zdeněk a kol. Slovník českého práva. Praha : Linde, 2002. 2 sv. ; 23 cm. Obsahuje: díl 1. A-O. 983 s. -- díl 2. P-Z. s. 985-1842. ISBN 80-7201-377-7 (sv. 1-2 : váz.)