Davida Hume, mechanicismus

Text dotazu

Hezký den, píši interpretaci na dílo Davida Huma a mám použít minimálně 3 sekundární díla o Humově filozofii, ale bohužel nevím, která díla si mám vybrat. Mohli byste mi prosím poradit? Dále hledám literaturu o mechanicismu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na dva vaše dotazy týkající se filosofie. Další literaturu a zdroje můžete hledat v bázích NKC (http://sigma.nkp.cz/F/), popřípadě lze využít portál Catharina (http://www.catharina.cz/).

1. Literatura k davidu Humovi:
V češtině existuje monografie Zd. Novotného, která uvádí další bibliografii.

David Hume a jeho teorie vědění / Zdeněk Novotný. -- Olomouc : Votobia, 1999. -- 213 s. ; 21 cm

Kromě toho vyšlo česky několik článků o D. Humovi, mj. i recenze na zmíněnou knihu. Údaje o nich najdete v bázi ANL (http://sigma.nkp.cz/F/), ve vyhledávání zadejte prostě david hume.

2. K mechanicismu jsme zjistili jeden článek k mechanicismu u Descarta. Kromě toho najdete kapitoly o mechanicismu v dějinách filosofie a stručná hesla ve slovnících. Zejména u pojednání o hlavních představitelích, což jsou: La Mettrie, Holbach a Helvetius.

Např.:
Malé dějiny filosofie / Hans Joachim Störig ; [z německého originálu ... přeložili Miroslav Petříček, Petr Rezek a Karel Šprunk]. -- Vyd 8., V KNA 2.. -- Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2007, c2000. -- 653 s. : il., faksim. ; 21 cm

Nástin dějin evropského myšlení : od Thaléta k Rousseauovi / Ivo Tretera. -- 5. vyd.. -- V Praze ; a Litomyšli : Paseka, 2006. -- 374 s. ; 22 cm

Novověká filosofie. II, Od Newtona po Rousseaua / Wolfgang Röd ; [z německého originálu ... přeložil Jindřich Karásek]. -- Vyd. 1.. -- Praha : OIKOYMENH, 2004. -- 579 s. ; 22 cm

Descartův mechanicismus / Peter Hoenen ; přeložil David Svoboda In: Studia neoaristotelica. -- ISSN 1214-8407. -- Roč. 4, č. 1 (2007), s. 78-89.